sPOLeCZně

V Praze začne česko-polský festival sPOLeCZně

sPOLeCZně
V Praze začne česko-polský festival sPOLeCZně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Polský institut v Praze uspořádá během září česko-polský festival sPOLeCZně, který si dal za cíl ukázat společné okamžiky české a polské historie. Návštěvníci mohou od 6. do 14. září debatovat, poslechnout si hudbu nebo zajít na promítání filmu. Vztahům mezi Čechy a Poláky v uplynulých sto letech se také věnuje speciální příloha Týdeníku Echo, která bude k dispozici v prodejnách tisku ve čtvrtek, v elektronické podobě již ve středu večer.

Česko-polský festival vzdá hold společnému vystoupení I. J. Paderewského, pozdějšího polského premiéra a T. G. Masaryka 15. září 1918 v New Yorku, kde se oba státníci zasazovali o samostatnost národů střední Evropy. „Spolupráce Masaryka a Paderewského přispěla k tomu, že byl středoevropský hlas v klíčovém okamžiku našich dějin lépe slyšet v politických kruzích Spojených států,“ říká ředitel Polského institutu Praze Maciej Ruczaj a dodává: „Poprvé se ukázalo, že stojí za to řešit problémy společně, a nikoli proti sobě, že jsme společně silnější. Později se tato skutečnost pro nás Středoevropany mnohokrát potvrdila.“

Pro česko-polské vztahy byl důležitým okamžikem i tragický čin Ryszarda Siwiece, který se 9. září 1968 ve Varšavě upálil na protest proti okupaci Československa. „Siwiec může být symbolem nového pouta, které začalo mezi Poláky a Čechy vznikat za komunismu. Připomeňme především jedinečnou spolupráci opozice na obou stranách – první mezinárodní disidentská organizace ve východním bloku vznikla přece právě na československo-polských hranicích.“ vysvětluje Maciej Ruczaj.

Program bude zahájen 6. září vernisážemi dvou výstav v Galerii Českých center, které se zabývají komiksem a designem 60. let. 10. září na návštěvníky festivalu kromě další vernisáže, tentokrát na náměstí Míru, a filmově-diskuzním večerem Živé pochodně, který je věnovaný památce Jana Palacha, Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera, kteří se v letech 1968 a 1969 upálili na protest okupace Československa.

V následujících dnech návštěvníky čeká například jazzový koncert nebo další promítání a celý týden vyvrcholí v pátek 14. září  mezinárodní konferencí o minulosti, současnosti a budoucnosti polsko-českých vztahů a slavnostním koncertem. Vstup na většinu akcí je volný.

 

, nin

5. září 2018