Výbuch na Krymu

Masová vražda na Krymu. Student zabil 19 spolužáků a učitelů, desítky poranil

Výbuch na Krymu
Masová vražda na Krymu. Student zabil 19 spolužáků a učitelů, desítky poranil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Alespoň 19 mrtvých a desítky zraněných si podle předběžné bilance vyžádal výbuch a střelba ve škole v Kerči na anektovaném Krymu. Do budovy podle krymského premiéra Sergeje Aksjonova vpadl osmnáctiletý student čtvrtého ročníku Vladislav Rosljakov, který odpálil podomácku vyrobenou výbušninu a začal střílet po studentech a vyučujících. Posléze spáchal sebevraždu. Na místě zasahují vojáci speciálních vojenských služeb, záchranáři i policisté.

Tělo pachatele bylo nalezeno na místě činu. V prvních chvílích po útoku místní úřady hovořily o terorismu, ruští vyšetřovatelé nicméně incident později překvalifikovali na masovou vraždu. Rosljakova se podle mluvčí vyšetřovatelů Svetlany Petrenkové podařilo identifikovat díky záběrů videokamer. „Jeho mrtvé tělo se střelným zraněním se našlo v jedné z místností školy,“ uvedla policejní mluvčí.

Podle informací deníku Kommersant mladík nejprve střílel z brokovnice po dětech a učitelích v učebnách a když mu došly náboje, aktivoval bombu plnou šroubů a hřebíků umístěno ve školní jídelně. Pak spáchal sebevraždu.

Nepotvrzené informací hovoří o tom, že student byl legálním držitelem lovecké pušky. Trestán však nikdy nebyl. O motivu činu se zatím jen spekuluje. „Podle předběžných zjištění Rosljakov nebyl ve styku s extremisty, ale k tragédii vedl obyčejný konflikt mezi žáky,“ napsal Kommersant na své webové stránce. „Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí,“ uvedl zase pro RBK studentův známý.

Nemocnice přijaly už přes 50 zraněných mladých lidí, okolo patnáctky je poraněno vážně. Další lékaři ještě čekají.

„Vypadla okna ze dvou poschodí“

„Stáli jsme s dětmi na ulici, když jsme uslyšeli silnou ránu. Okna ze dvou poschodí prostě vypadla,“ řekl očitý svědek podle serveru KerčInfo. Kolemjdoucí a žáci střední průmyslové školy pak pomáhali vynášet zraněné. „Je tady spousta zraněných, nakládají je do sanitek. Přijíždějí jedna za druhou,“ hlásil reportér stanice Kerč FM.

K neštěstí už se stihl vyjádřit Pražský hrad. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na Twitteru vyjádřil lítost nad proběhlými událostmi na Krymu. „Všem obyvatelům Kerči, Krymu, občanům Ruska i Ukrajiny, ale především rodinám a přátelům zahynuvších a zraněných vyjadřuji alespoň tímto způsobem hlubokou soustrast a soucit,“ napsal.

Přidal se k němu český resort zahraničí, který pozůstalým vyjádřil soustrast. „Přejeme brzké uzdravení všem zraněným, píše se na twitterovém účtu ministerstva.

17. října 2018