Stát nerozumí IT zakázkám. Potíže má nejen Maláčová ale i ministerstvo financí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládou otřásají skandály s IT zakázkami. Naposled protimafiánský útvar zasahoval na ministerstvu práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), kde policisté obvinili dva manažery z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky veřejné zakázky. Na hlavu Maláčové se hned snesla kritika z řad opozice ale i premiéra Andreje Babiše (ANO), který po ní bude žádat vysvětlení celé razie. Problémy s IT systémem však nemá pouze ministerstvo práce. Potíže se zadáváním mají i ministerstvo financí Aleny Schillerové nebo resort pro místní rozvoj Kláry Dostálové (obě ANO).
Z pondělní razie byl obviněn náměstek pro ekonomiku a ICT resortu práce Jan Baláč (ČSSD) a manažer kybernetické bezpečnosti Karel Macek. Policie ani ministerstvo neuvedlo, o jakou zakázku se mělo jednat. Podle předsedy podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy Lukáše Koláříka (Piráti) se mělo jednat o zakázku IS DAV 2. „Tedy informační systém dávka 2, který se nyní opakuje. Jednou zakázka připadla společnosti OKsystém, poté firmě DXC Technology. Poté to připadlo znovu OKsystému. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jim to neustále vrací a zakazuje jim podepsat smlouvy,“ řekl pro Echo24 Kolářík.
Připravovaná zakázka ministerstva práce je tak na součást systému pro výplatu dávek, která se vysoutěžila před dvěma lety. Poprvé v roce 2014 oslovil resort práce společnost OKsystém se zadávací cenou 616 milionů korun bez DPH. Od smlouvy ale nakonec ministerstvo odstoupilo a OKsystém na to reagoval žalobou.
Druhá soutěž proběhla v roce 2017 a se zadávací cenou 270 milionů ji vyhrála firma DXC Technology. OKsystém, který nabídl řešení za 824 milionů, podal na soutěž stížnost a antimonopolní úřad nařídil její přezkum. Ministerstvo tedy zareagovalo tím, že vítěze soutěže kvůli příliš nízké ceně vyřadilo. To ale vedlo jenom k tomu, že se na antimonopolní úřad pro změnu obrátila samotná DXC Technology a úřad loni v prosinci rozhodl, že musí ministerstvo vyřazení firmy zrušit a smlouvu s druhým dodavatelem nesmí uzavřít, rozhodnutí nyní nabylo právní moci.
Právě kvůli zmatkům ve vypisování zakázek ustanovil sněmovní výbor pro sociální politiku podvýbor, který se zabýval informačními technologiemi a dávkovými systémy na MPSV. „Kromě ministerstva práce má stát problémy s dalšími dvěma systémy. Prvním je systém ministerstva práce a sociálních věcí ADIS, který pochází z devadesátých let minulého století a dosud se nedá obsluhovat ani myší. Druhým systémem je z ministerstva pro místní rozvoj Národní elektronický nástroj, který se zabývá přidělováním státních zakázek. Tam mají díru 3 miliardy korun,“ řekl pro Echo24 Kolářík
Ministerstvo financí samo přiznává, že systém ADIS je velmi zastaralý. Používá se od roku 1992 a denně s ním pracují tisíce zaměstnanců finančních úřadů. „Se stávajícím dodavatelem ADISu jsme vedli dlouhá a náročná jednání. Psali jsme dopisy do centrály IBM ve Spojených státech a nespočetněkrát jsme se scházeli se zástupci této společnosti na různých úrovních managementu. Nakonec se nám podařilo najít shodu na budoucím předání autorských práv,“ uvedla v minulém roce generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová s tím, že práva získá stát v roce 2023. Podobně jako na ministerstvu práce se tak resort financí snaží, aby se oprostil od jediného dodavatele IT systému. Dosud společnosti IBM stát zaplatil 9 miliard korun.
Na ministerstvu práce je pak podle Koláříka celá věc zkomplikovaná tak, že systém, který má fungovat od příštího roku, nemůže resort používat. „Mají IT systém, ke kterému nemají dokumentaci. Mají sice zdrojový kód, který je však zavřený u notáře. V případě převzetí pak OKsystém negarantuje, že to bude fungovat. Celý stát a ministerstvo tedy neví, jak celý systém funguje. Tedy ani na jakém základě budou dávky vyplácet a komu ne. Provoz navíc musíme platit, protože se to nedá zastavit,“ řekl Kolářík.
Maláčová nemůže mluvit
K policejní razii se Maláčová v pondělí odmítla vyjádřit s tím, že kvůli probíhajícímu šetření je vázána mlčenlivostí. „Byla jsem požádána, abych se na ministerstvo dostavila, což jsem udělala. V tuto chvíli nemohu nic konkrétního komentovat. Byla jsem poučena, že má být zachována mlčenlivost,” řekla Maláčová. „Je důležité zmínit, že MPSV poskytuje maximální součinnost, maximálně spolupracujeme s policií a nemáme co skrývat,” dodala ministryně práce.
Opozice se do vlády opřela zejména za poslední vývoj okolo veřejných zakázek na různých resortech. „V tuto chvíli máme pouze útržkové zprávy z médií, pokud jsou ale pravdivé, je to jen další důkaz, že vláda ANO a ČSSD není vládou protikorupční, ale prokorupční. Občané už se v jednotlivých skandálech začínají ztrácet. Tu jde o předražené nákupy na ministerstvu obrany, nedávno podivné jednání exministra Kremlíka s nabídkou korupce, každý den se na nás hrnou nové zprávy o tom, co vše se dalo pořídit za peníze v Brně, když zde vládlo ANO. Nyní skandál s machinacemi na MPSV. Když byla v roce 2012 uvalena vazba na tehdejšího 1. náměstka MPSV, ministr Drábek přijal svou odpovědnost a rezignoval. Nechci předbíhat, uvidíme, jak se celá věc vyvine, ale zodpovědnost jde jednoznačně za ministryní Maláčovou a premiérem Babišem,“ řekl pro Echo24 šéf ODS Petr Fiala.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak připomněla, kdy za poslední dobu zasahoval protimafiánský útvar NCOZ na vládních resortech. Listopad 2018, zásah NCOZ na ministerstvu pro místní rozvoj. Duben 2019, zásah NCOZ na ministerstvu zemědělství. Únor 2020, zásah NCOZ na ministerstvu práce a sociálních věcí. A jako bonus obviněný premiér z dotačního podvodu. Tady mluví o Palermu někdo, kdo z nás dělá Burundi,“ uvedla šéfka TOP 09.