Závislost na ruském plynu

Gazprom vyvezl letos do Evropy rekordní objem plynu

Závislost na ruském plynu
Gazprom vyvezl letos do Evropy rekordní objem plynu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruská plynárenská společnost Gazprom v letošním roce zvýšila vývoz plynu do Evropy na nový rekord a v příštím roce očekává, že se jeho dodávky udrží blízko tohoto rekordu. V roce 2018 by vývoz Gazpromu do Evropy měl činit nejméně 180 miliard metrů krychlových plynu, což bude druhý nejvyšší údaj po letošním rekordu. Ten má činit nejméně 190 miliard metrů krychlových, uvedl ve čtvrtek náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv.

Gazprom uspokojuje poptávku po zemním plynu v Evropě z více než jedné třetiny. Evropa je přitom pro ruský zemní plyn největším a nejlukrativnějším trhem, jeho hodnota má letos dosáhnout 37 miliard dolarů (795 miliard Kč), uvedla agentura Bloomberg.

Užší spojení s firmou podporovanou Kremlem je v kontrastu s rostoucím napětím na vojenské a politické frontě. Úředníci v Evropě obviňují Rusko z různých aktivit, od zasahování do voleb po ohrožování pobřežního a vzdušného prostoru vojenskými loděmi a letadly. Začátkem tohoto měsíce britská armáda varovala před ohrožením podmořských komunikačních kabelů, internetu a mezinárodního obchodu v Atlantiku ruskými ponorkami.

Gazpromu se v EU daří, přestože evropští zákonodárci se zaměřili na diverzifikaci energetických dodávek s cílem omezit dodávky z Ruska. Naléhají na rozšíření přístavů, aby mohly přijímat tankery se zkapalněným zemním plynem z USA, kde produkce plynu prudce vzrostla.

Gazprom obviňuje Spojené státy z politizování svých ekonomických zájmů v EU prostřednictvím sankcí, které se na začátku letošního roku zaměřily na projekty plynovodů. Hrozby vážné konkurence v Evropě se ale představitelé ruských firem zatím neobávají.

Poptávka po plynu v EU závisí na počasí a ekonomickém růstu. Medveděv se ale domnívá, že v příštím roce by se měla poptávka zvýšit, protože klesne domácí těžba a zotaví se ceny uhlí. Dovoz plynu od Gazpromu tak bude více konkurenceschopný. Dodal také, že Rusko má největší potenciál k uspokojení dodatečné poptávky.

,

28. prosince 2017