Rusko zmařilo útok na katedrálu v Petrohradu, pomohly informace CIA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Teroristé plánovali útok na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu. Informují o tom v neděli ruské agentury, které se odvolávají na Kreml. Ten uvedl, že prezident Vladimir Putin telefonicky poděkoval svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi za informace Ústřední zpravodajské služby (CIA). Právě ty pomohly atentáty zmařit. Lidé, kteří útok plánovali, byli díky zpravodajským informacím z USA zadrženi.
Ruský prezident "poděkoval svému americkému protějšku za zpravodajské informace, které poskytla CIA", uvedl Kreml. Informace podle něj umožnily ruským bezpečnostním složkám zatknout teroristickou skupinu, která chystala atentáty v druhém největším městě Ruska. "Informace získané od CIA se ukázaly jako dostačující pro vypátrání a zadržení zločinců," uvedl Kreml. Žádné podrobnosti k totožnosti zadržených neposkytl.
"Hlava ruského státu požádala prezidenta USA, aby vyřídil poděkování řediteli CIA a agentům americké zpravodajské služby, kteří tyto informace obdrželi," uvedl úřad ruského prezidenta.
"Vladimir Putin ujistil Donalda Trumpa, že pokud ruské bezpečnostní služby získají informace o teroristických hrozbách vůči Spojeným státům a jejich občanům, pak tyto informace okamžitě předají svým americkým kolegům prostřednictvím partnerských kanálů," uzavřel Kreml.
Dnešní telefonický rozhovor mezi Putinem a Trumpem byl od čtvrtka druhý, připomíná agentura AP. První se týkal mimo jiné severokorejského jaderného a raketového programu.
Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) už v pátek informovala, že zadržela sedm stoupenců takzvaného Islámského státu, kteří na tuto sobotu plánovali atentát v Petrohradě.
Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou jsou křehké kvůli neshodám ohledně politiky vůči Ukrajině, Sýrii a ohledně kontroly zbraní. Kromě toho z Washingtonu zaznívá podezření, že se Moskva vměšovala do loňských prezidentských voleb v USA, což Moskva odmítá.
Ruský prezident nedávno prohlásil, že obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem je nezbytné, protože obě země musejí spolupracovat tváří v tvář globálním výzvám, včetně hrozby radikálního islámu.
Při explozi v petrohradském metru letos 3. dubna zahynulo 15 lidí a dalších zhruba 50 jich bylo zraněno. Vyšetřovatelé se domnívají, že atentátníkem byl dvaadvacetiletý muž z Kyrgyzstánu. Moskva předpokládá, že k IS se připojily tisíce lidí z bývalých sovětských republik ve střední Asii.