90 let Opus Dei

Tajemnou církev proslavila Šifra mistra Leonarda. Má tajné členy i v Česku

90 let Opus Dei
Tajemnou církev proslavila Šifra mistra Leonarda. Má tajné členy i v Česku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sebetrýznění, vraždy a tajemství. Takto je mezinárodní katolická organizace Opus Dei (Boží dílo) zobrazena v knize a filmu Šifra mistra Leonarda, světovém bestselleru a trháku. Ačkoliv dílo Dana Browna přináší o organizaci dost pokřivený obraz, tajuplnost Opus Dei upřít nelze. Členy organizace jsou politici i vysoce postavení vatikánští duchovní, jejich seznam je ale tajný a vstup složitý, několikaletý proces.

Organizaci, která bývá obviňována z elitářství a zneužívání vlivu díky napojení na politické špičky, založil 2. října 1928 madridský kněz Josemaría Escrivá de Balaguer. Kritiku si Opus Dei vysloužila i kvůli působení svých členů v ultrapravicových vládách, například za frankistické diktatury (1939-1975) ve Španělsku či v 70. letech v Latinské Americe.

Cílem Opus Dei, plným názvem Prelatura Svatého kříže a Opus Dei, je uplatňování víry v každodenním životě a šíření poselství o tom, že všichni lidé jsou povoláni ke svatosti, a poskytovat jim k tomu podporu.

Katolická organizace se dostala do širšího povědomí v roce 2003, kdy vyšla Šifra mistra Leonarda knižně. Filmová verze přišla do kin o tři roky později, Opus Dei dokonce usilovalo o to, aby před filmem běželo upozornění, že se příběh zakládá na fikci. Organizace si ale i přes ostrou kritiku autora Dana Browna pochvaluje, že jeho dílo minimálně přispělo k všeobecnému zájmu o křesťanskou víru a její principy.

Zakladatel Escrivá, který se narodil v lednu 1902 v Barbastru v severním Španělsku a zemřel v Římě koncem června 1975, byl v roce 2002 svatořečen. Opus Dei založil z Božího vnuknutí během duchovních cvičení v Madridu 2. října 1928. Učením, že muži a ženy se mohou stát svatými při vykonávání své práce a plněním každodenních povinností v křesťanském duchu, otevřel v katolické církvi novou cestu ke svatosti.

Dnes má tato organizace se sídlem v Římě po celém světě asi 87.000 členů, většinu z nich v Evropě (50.000) a v Americe (30.000). V Československu začala Opus Dei působit v roce 1991, nyní má v ČR a na Slovensku asi 150 členů. Většinu členů tvoří laici žijící v manželství.

, nin

2. října 2018