Šéf berlínské diplomacie varuje před vznikem tvrdé hranice mezi Irsky

Šéf berlínské diplomacie varuje před vznikem tvrdé hranice mezi Irsky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval k vyřešení otázky budoucí vnější hranice Evropské unie po vystoupení Británie. Příští dohoda podle něj musí zaručit, že mezi Severním Irskem a Irskem nevznikne „tvrdá hranice“. Šéf německé diplomacie to podle agentury DPA řekl s poukazem na váznoucí jednání o brexitu po rozhovoru s hlavním unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem.

„Přitom je důležité, že tato záruka musí platit nezávisle na tom, jak EU a Velká Británie uspořádají svůj budoucí vztah,“ podotkl Maas.

Budoucí pravidla týkající se režimu na hranici mezi Irskem a Spojeným královstvím jsou jablkem sváru v jednáních o vztazích mezi Británií a EU po brexitu, který nastane na konci března příštího roku.

Obě strany jednání se chtějí z obavy před politickým napětím vyhnout zavedení hraničních kontrol na irském ostrově. Londýn však odmítá návrhy EU a naopak.

Barnier připustil, že jde o jednu z nejcitlivějších otázek vyjednávání. Evropský vnitřní trh podle něj musí být i nadále chráněn kontrolami na vnějších hranicích. Zároveň ale musí být respektována Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku, zdůraznil Barnier. Od té doby je hranice prakticky neviditelná a panují obavy, že by zavedení hraničních kontrol znovu rozpoutalo i sektářské násilí.

Mayová odmítá návrh EU, podle kterého by Severní Irsko zůstalo součástí celní unie, zatímco Anglie, Wales a Skotsko by ji opustily. Premiérka v červenci navrhla, aby vznikla zóna volného obchodu s EU pro průmyslové a zemědělské výrobky. Hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem by tak podle ní nebyly potřeba.

,