Nenávistné komentáře

Facebookový komentář o zapalování autobusů s migranty jde znovu před soud

Nenávistné komentáře
Facebookový komentář o zapalování autobusů s migranty jde znovu před soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Okresní soud Plzeň-město musí znovu otevřít případ ženy, která na facebooku psala o zapalování autobusů s běženci. Původně kauzu poslal do přestupkového řízení. Nesouhlasil s tím nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, trval na soudním potrestání ženy, šlo podle něj zjevně o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Zemanovi vyhověl Nejvyšší soud (NS), zjistila ČTK z justičních databází.

U plzeňského soudu už případ takzvaně obživl, je tedy patrné, že ho musí znovu projednat. NS ale ještě nezveřejnil plné odůvodnění, jeho argumentaci zatím nezná ani Nejvyšší státní zastupitelství. „Rozhodnutí nám stále nebylo doručeno, nemůžeme tedy v současné chvíli poskytnout žádný komentář,“ uvedl mluvčí žalobců Petr Malý.

Žena loni v únoru komentovala zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů. „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ napsala žena a svůj odpor k migrantům dále hájila v diskusi.

„Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ napsal v dovolání nejvyšší žalobce. Podobné vyjádření podle Zemana v demokratické společnosti nechrání svoboda projevu, protože zcela degraduje lidskou důstojnost dané skupiny lidí.

Okresní soud loni v květnu poslal případ k přestupkové komisi obvodu Plzeň 3. Uvedl tehdy, že společenská škodlivost skutku je nízká, poukázal také na to, že dosud žena nebyla trestaná a není ve spojení s extremistickým prostředím.

Stížnost žalobce zamítl Krajský soud v Plzni, podle kterého žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů. Projev nenávisti není totéž co podněcování k nenávisti, uvedl krajský soud. Zeman nesouhlasí s názorem okresního ani krajského soudu. Poukázal na mimořádnou intenzitu nenávisti ve facebookovém komentáři.

Upustit od uplatňování trestní odpovědnosti lze podle žalobců jen ve zcela mimořádných případech. Ženin komentář prý žádné výjimečné znaky nemá. „Nic nenasvědčuje tomu, že by snad chtěl zákonodárce z okruhu soudně trestného jednání vyčlenit případy, kdy pachatel na sociální síti podněcuje k upálení migrantů v autobusu,“ stálo v dovolání.

,

28. února 2019