Ruskému modulu nečekaně zažehly motory, vychýlil ISS z trajektorie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se dostala do „nouzového stavu lodi“, když nový ruský modul Nauka nečekaně zažehl motory a vychýlil ISS z kurzu. NASA kvůli tomu byla nucena posunout vysoce očekávaný start bezposádkové rakety CST-100 Staliner z 30. července do minimálně 3. srpna.
ISS hlásila "ztrátu kontroly" po dobu 45 minut, dokud se pozemskému týmu NASA nepodařilo zažehnout motory na jiném modulu a vyrovnali tak trajektorii stanice, která se vychylovala rychlostí půl stupně za sekundu. Není známo, co přesně způsobilo poruchu modulu.
.@Space_Station crew members are safe and will scrub their schedules for today in order to focus on recovery efforts following the unexpected loss of attitude caused by the Russian Nauka module's thrusters firing. The station is back in attitude control and is in good shape. pic.twitter.com/38qBmEBjbU
— NASA (@NASA) July 29, 2021
Motory se zapnuly tři hodiny po úspěšném připojení modulu ke stanici při rekonfiguračních úpravám ruského týmu. Během manévrů ztratila NASA dvakrát kontakt s astronauty, kteří ale podle manažera vesmírného programu NASA, Joela Montalbana „nebyli v žádném přímém nebezpečí,“. Posádka podle něj dokonce ani „necítila skoro žádný pohyb“.
Staliner
Loď Staliner čekal v pátek druhý testovací let na Mezinárodní vesmírnou stanici, kam měla dovést 200 kg zásob. Kvůli chvilkové změně trajektorie modulem Nauka se NASA rozhodla let posunout. První let této kosmické lodi se uskutečnil v prosinci 2019, kdy se jí ale nepovedlo na stanici doletět. Nicméně o týden později úspěšně přistála v Novém Mexiku.