Vakcína AstraZeneca ve vzácných případech skutečně způsobuje sraženiny, uvádí dva výzkumy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vakcína AstraZeneca skutečně ve vzácných případech způsobuje krevní sraženiny. K takovým závěrům došly nezávisle na sobě dva vědecké týmy. Podle výzkumníků jsou krevní sraženiny vzácnou autoimunitní reakcí na vakcínu. Zároveň dodávají, že vakcína je i nadále bezpečná. Je podle nich jen nutné u pacientů včas odhalit tuto reakci na základě krevních testů a podat léky na ředění krve. Informuje například Wall Street Journal či DW.
Profesor hematologie z Univerzitní nemocnice v Oslu Pål André Holme, který vedl skupinu výzkumníků, která se zabývala podezřelými případy krevních sraženin v souvislosti s aplikováním vakcíny AstraZeneca v Norsku, uvedl, že jeho tým objevil mechanismus, který vedl ke krevním sraženinám. Podle výsledku výzkumu vakcína v těle vytvořila protilátku, která může vést u pacientů k autoimunitní reakci těla v podobě krevních sraženin. Jednalo se především o ženy mladší 55 let. "Nic jiného než vakcína, nemůže vysvětlit, proč tito jedinci (pacienti se sraženinou, poz. red.) měli tuto reakci," uvedl Holme.
K podobnému závěru došel nezávisle na norském výzkumu tým z německé univerzity v Greifswaldu na severovýchodě Německa. V pátek o tom informovala televize ndr.de, uvedl rozhlas Deutsche Welle. Na tomto průzkumu spolupracovali němečtí vědci také s kolegy z Velké Británie, Irska a Rakouska. Výzkumníci uvedli, že pacienti, kteří během čtyř dnů po očkování trpí nevolností, bolesti hlavy či rozmazaným viděním, mohou být lehce diagnostikováni pomocí krevního testu. Dá se tak lehce zabránit tragickým případům krevních sraženin. "Tato komplikace se projeví u velmi, velmi málo lidí", prohlásil vedoucí výzkumu profesor Andreas Greinacher. "Ale pokud se to stane, víme jak pacienty léčit," ubezpečil Greinacher na páteční tiskové konferenci.
Podle výzkumníků stačí po této diagnóze aplikovat léky na ředění krve a imunoglobin, který potlačuje protilátky, které reakci způsobují.
Ani jeden z výzkumů nebyl ještě publikován ani neprošel recenzním řízením. Tým německých vědců však uvedl, že výsledky svého výzkumu již odeslali do redakce prestižního medicínského časopisu Lancet.
V řadě evropských zemí v minulých dnech přerušily úřady očkování vakcínou Astra Zeneca, právě kvůli výskytu krevních sraženin. Vyskytly se však pouze v jednotkách případů. V Německu zemřeli kvůli krevním sraženinám tři pacienti, v Norsku jeden. Úmrtí ze stejných důvodů hlásilo Rakousko i Itálie. V Německu, Francii a Itálii již očkování vakcínou Astra Zeneca obnovili. Naopak Švédsko či právě Norsko, odkud pochází jeden z výzkumných týmů, stále vakcínou neočkují. Norské úřady chtějí počkat na výsledky dalších šetření, které výsledky výzkumníků potvrdí, než začnou opět touto vakcínou očkovat.
Evropská léková agentura, již ve čtvrtek oznámila, že očkování britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca je bezpečné a nezvyšuje riziko krevních sraženin.