Plány pražského magistrátu

Praha příští rok proinvestuje 18 miliard. Na Městský okruh ale nedojde, přiznal Hřib

Plány pražského magistrátu
Praha příští rok proinvestuje 18 miliard. Na Městský okruh ale nedojde, přiznal Hřib

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Praha si pro příští rok na investice do slíbené výstavby infrastruktury vyčlenila celkem 18 miliard korun, přiblížil v Otázkách Václava Moravce primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Částka mimo jiné počítá s výstavbou nových pražských mostů, další úsek Městského okruhu se ale v rámci následujícího čtyřletého období budovat nezačne, připustil primátor.

Během svého řádného působení na pražském magistrátu se město také zavázalo vyplatit dluhopisy za 5 miliard korun. Námitky moderátora Václava Moravce, jestli metropole s financemi vyžije, zpomalí-li růst české ekonomiky, Hřib odmítl. „Hlavní město má momentálně dostatečný polštář pro to, aby pokrylo, jak pozdě chodí transfery ze státního rozpočtu,“ nechal se slyšet. Přiznal však, že na některé investice si bude muset Praha půjčit.

K plánovaným investicím patří například výstavba nové lávky v Tróji, která podle primátora vyjde na 90 milionů korun. Slíbený Rohanský most je ve fázi přípravy, mohl by stát 1,3 miliardy jako Trojský most, uvedl Hřib. Na další bod předvolebního programu, Dvorecký most, už proběhla soutěž a nyní se propočítávají náklady. Na dotaz, zda by mohl rovněž stát něco přes miliardu, Hřib odvětil: „Asi tak.“

„Na investice máme vyčleněno několik miliard korun a zbývá nám 13,5 miliard korun na investice, u nichž není jasné, na jaké budou,“ řekl Hřib. Zmíněná částka podle něj zbyla z minula a je obecně určena na investice. O konkrétním využití magistrát rozhodne v lednu nebo v únoru, uvedl primátor. „Dohromady to dělá 18 miliard,“ dodal. Spořit se podle něj Praha bude snažit zejména v oblasti běžného chodu než v investicích.

Město nadále počítá s tím, že by do konce svého čtyřletého období mohlo zahájit výstavbu linky D pražského metra. Co se naopak za daný čas nestihne, je další fáze Městského okruhu. „Nebo koncertní síň na Vltavské. Opět, jde o záležitost, která se nezačne stavět v tomto období,“ přiznal Hřib.

Minulé vedení nedokázalo investovat, tvrdí ODS

Právě neschopnost investovat bylo v uplynulých letech tím, co opozice koalici vedené Adrianou Krnáčovou (ANO) vyčítala, tedy, že peníze v této oblasti nedokázala stoprocentně vyčerpat. „Praha nabrala za posledních pět let obrovské zpoždění. Nezahájila jedinou velkou infrastrukturní stavbu, stojí dostavba okruhu, metro D, spojení s letištěm. I proto kolabuje doprava,“ kritizovala v srpnu místopředsedkyně ODS a šéfka zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Praha chtěla na stavbu nové linky metra čerpat dotace z evropských fondů, peníze však nezískala.

„Další kiks jsou nepromyšlené parkovací zóny, které Pražáky nechrání a jen je otravují. Zpoždění má nový územní plán a získat stavební povolení trvá mnohem déle než dřív. To jsou důvody, proč stoupá cena bydlení k astronomickým částkám,“ doplnila Udženija. Na vedení metropole se snášela kritika rovněž za navyšování běžných výdajů. Ty postupně rostly. V roce 2015 šlo o 48,24 miliardy, o rok později přesáhly 51 miliard a roku 2017 přibližně 58 miliard. Na letošek si potom město schválilo rozpočtový schodek přesahující 20,5 miliard.

Krnáčová čtyřleté působení koalice bránila. „Hodně se toho povedlo, a to i přes obecný názor, že městská rada toho příliš neudělala. Nebyli jsme bezchybní a jasně, že jsou i věci, které se nepovedly,“ uvedla bývalá primátorka. Podle magistrát řešil nevýhodné smlouvy. „A to se z velké části povedlo. Vyřešili jsme opencard, smlouvu na pronájem Škodova paláce, získali jsme pod kontrolu strategicky důležité firmy a energie. Například Praha konečně opět ze 100 procent vlastní Pražské služby, dohodli jsme se na získání pražské vody, máme pod kontrolou osvětleni a další,“ tvrdila Krnáčová.

 

, jhr