Pozvání do Prahy

„Přeskočilo mu.“ Zeman pozváním prozatímního prezidenta Venezuely naštval KSČM

Pozvání do Prahy
„Přeskočilo mu.“ Zeman pozváním prozatímního prezidenta Venezuely naštval KSČM

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nestává se často, aby komunisté kritizovali prezidenta Miloše Zemana. Nyní zástupci strany, která má k prezidentovi blízko, Zemana kritizují za pozvání prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka. Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka Zemanovi přeskočilo. Leo Luzar si zase myslí, že pozvání souvisí se Zemanovou snahou dostat se do Bílého domu.

„Znovu nesouhlasím s panem prezidentem a mám pocit, že mu přeskočilo,“ napsal v souvislosti se Zemanovým pozváním na svůj Facebook poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček. Deníku Echo24 pravost příspěvku na Facebooku potvrdil. „Prezident Venezuely je jen jeden,“ řekl deníku s narážkou na Nicoláse Madura, jehož režim podporují Rusko nebo Čína. Sám Ondráček přitom nedávno navrhoval, aby urážky prezidenta byly trestným činem. Sháněl pro svůj návrh podpisy poslanců a stejný návrh předložil v tomto i minulém období. Novinku ale neprosadil.

Otázka Venezuely je jeden z bodů, kde se názory komunistů a prezidenta rozcházejí. „S politikou pana prezidenta obecně souhlasím. Mám však jeden bod v jeho zahraniční politice, se kterým ne. Jedná se o jeho vztah k Izraeli, potažmo k Palestině. V nynější situaci s Venezuelou se ukazuje druhý takový sporný bod. Oba tyto body souvisí s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tudíž si říkám, jestli není důvodem, že chce pan prezident do USA setkat se s panem Trumpem,“ uvedl pro Echo24 komunistický poslanec Leo Luzar. 

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem v pondělí. Učinily tak i další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.

„Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce 30. výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří,“ napsal Zeman Guaidóovi. „Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi,“ doplnil.

 

, kva, voš

7. února 2019