Český průmysl si polepšil, odborníci jsou však dál spíše skeptičtí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Červencový růst českého průmyslu a především nárůst objednávek překvapil některé analytiky. Ti však zároveň upozorňují na stále se zhoršující situaci v zahraničí i na skeptická očekávání samotných podniků. Za meziročním růstem 5,6 % stojí tradičně silný automobilový průmysl, podpořený i načasováním celozávodních dovolených – tradiční odstávky automobilky provedly až v srpnu.
Vliv na zlepšení oproti minulému roku mají i další faktory. „U toho neočištěného čísla je to dáno i tím, že v letošním červenci bylo o dva pracovní dny více než v loňském roce,“ řekl deníku Echo24 analytik Raiffesenbank Luboš Růžička. V červnu průmyslová výroba klesla o 6 %.
Průmyslová produkce po očištění byla meziročně vyšší pouze o 0,1 %, meziměsíčně se průmyslová produkce zvýšila o 0,7 %. „Průmyslová produkce očištěná vzrostla o 0,1 % meziročně, což byl nejen horší údaj, než očekával trh, ale číslo se pohybovalo i pod klouzavým průměrem za posledních dvanáct měsíců. Navzdory zpomalení zahraniční poptávky rostla nejvíce výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Překvapivě silným tempem však rostly domácí i zahraniční zakázky. Růst zakázek je dvojnásobně překvapivý, protože již zveřejněný červencový průzkum nákupních manažerů věštil jejich propad,“ uvedl Michal Špaček z NN Investment Partners.“
„Řada podniků indikuje ochabnutí objednávek. Podle nových čísel statistický úřad ale vykázal nárůst nových objednávek o 10,2 %, což nás překvapilo,“ uvedl pro Echo24 Luboš Růžička s tím, že vyhlídky podnikatelů nejsou příznivé ani pro další období. „Máme index nákupních manažerů za srpen, tam došlo k mírnému zvýšení toho indikátoru,“ uvedl Luboš Růžička. „Podle toho, co podnikatelé vyplňují do dotazníků, tak vyjádřili další obavy o vývoj v zahraničí, zahraniční zakázky podle dotazníku PMI šly dolů,“ uvedl Luboš Růžička.
Obavy z „německé nákazy“
Analytici poukazují i na to, že na český průmysl zatím rostl i navzdory vlivům nepříznivého vnějšího prostředí. „V červnu došlo k výraznému zbrždění. Nynější zrychlení je dobrá zpráva, existovaly obavy, že se k nám dostává už německá nákaza,“ řekl deníku Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Osobně jsem přesvědčen, že velkou výhodou České republiky je relativně nízká cena práce. Z pohledu průmyslníků je to velká výhoda, protože i v době, kdy těch zakázek může být míň, tak české zakázky budou mít dál odbyt na zahraničních trzích,“ řekl Štěpán Křeček.
V dalších předpovědích jsou však analytici i kvůli zhoršující se ekonomická situace v Německu opatrní. „Pro další měsíce a dále pak pro rok 2020 bude důležité, zda se zlepší forma průmyslu v eurozóně a především pak v Německu. Průzkumy z německého průmyslu a především pak údaje o vývoji tamních průmyslových objednávek a výroby ale bohužel pro nejbližší měsíce žádné zlepšení nenaznačují,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ambicí ČR je zredukovat „fatální závislost“ na sousedních zemích. Česká ekonomika má podle něj stále solidní růstovou tendenci a dobrou základnu, i když bude evropská ekonomika stagnovat. „Je to i důsledkem toho, že se začínají projevovat dobré aktivity v oblasti vědy, výzkumu a inovací,“ uvedl ministr.
Podle ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka nelze v dohledné době očekávat významné změny. „Ze statistických výsledků vyplývá, že český průmysl neklesá, ale potvrzuje naše předpoklady, že růst průmyslové produkce bude zpomalovat,“ uvedl Bohuslav Čížek.
Čtěte také: Průmyslová výroba v Německu v červenci nečekaně klesla
Aktivita v průmyslu eurozóny pokračovala v srpnu v poklesu
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.