Vyjednávání o vládě

„Nechceme dělat šašky.“ ČSSD jde do vyjednávání s podmínkami

Vyjednávání o vládě
„Nechceme dělat šašky.“ ČSSD jde do vyjednávání s podmínkami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Plácne si napodruhé hnutí ANO s ČSSD? Z mediálních vyjádření sociálních demokratů vyplývá, že stačí málo a jednání znovu krachne. ČSSD už totiž avizovala své podmínky vstupu do vlády. Sociální demokraté například trvají na tom, že člen kabinetu by měl povinnost rezignovat v případě prvoinstančního odsouzení. To se ale nelíbí trestně stíhanému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Požadavek ČSSD už v pondělí odmítl. Řekl, že k tomu nevidí důvod.

„Nevím, jestli jsme blíž dohodě, nebo nejsme. Ale kdyby se v pátek (v den, kdy vedení ČSSD rozhodlo o návratu k jednacímu stolu – pozn. red) pan premiér vyjádřil tak, jako se vyjádřil v pondělí, garantuji, že předsednictvo by jednání s hnutím ANO vůbec neotevíralo,“ okomentoval Babišova slova pro Echo24 místopředseda ČSSD Martin Netolický. Podle něj jsou podmínky, ke kterým patří i záruka, že ČSSD nebude přehlasována ve vládě i sněmovně, nepřekročitelné. „Je to maximum, kam jsme ochotni ustoupit,“ dodal Netolický.

Rezervovaný je i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Spěch je špatný rádce. Vláda není zdaleka domluvena,“ uvedl Hamáček na Twitteru. Hnutí ANO přitom už dnes hodlá navrhnout znění koaliční smlouvy. Využít chtějí i znění někdejší koaliční smlouvy vlády ANO, ČSSD a lidovců. Vyjednávání se budou od čtvrtka účastnit i komunisté.

S jakým pochopením se požadavek o rezignaci odsouzeného člena vlády sejde u hnutí ANO během samotného vyjednávání, zatím není jasné. Mnoho ale naznačil sám premiér v demisi Andrej Babiš. Řekl také, že je alergický na to, že se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Jeho trestné stíhání se týká dotační kauzy Čapí hnízdo.

Další podmínkou ČSSD je pojistka, že sociální demokraté nebudou ve sněmovně ani na vládě přehlasováni. Naráží tím na neoficiální hlasovací koalici ANO, SPD Tomia Okamury a komunistů, která vznikla už při ustanovování sněmovny. „Nedovedu si představit, že by vláda něco projednala a vedle toho hlasovalo ANO ve sněmovně jinak s různými stranami bez ohledu na vládní partnery. Nechceme dělat šašky hnutí ANO a být jen do počtu. Chceme být relevantní partner,“ uvedl pro Echo24 Martin Netolický

Dlouhou diskuzi s představiteli ANO očekává předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Bude potřeba projednat požadavky ČSSD, aby v případné koaliční smlouvě bylo stanoveno, že pokud bude Andrej Babiš odsouzen prvoinstančním rozhodnutím soudu, tak ve funkci premiéra končí. Dále se musí dořešit, zda je ANO ochotno přistoupil na klauzuli, která by zakotvila, že zástupci ČSSD ve vládě nebudou ve věcech, kde je rozpor, přehlasováni. Určitě o tom bude dlouhá diskuze,“ řekl Jan Chvojka deníku Echo24.

Vicepremiér v demisi Richard Brabec očekává, že se bude navazovat na jednání, která obě uskupení vedla na přelomu března a dubna. „Já bych rád, abychom do konce tohoto týdne jak v tom programovém prohlášení vlády, tak v té koaliční smlouvě v zásadě už měli nějaký finální text,“ řekl v pondělí Brabec. Na programovém prohlášení už podle něj pracují experti a vycházejí z dřívější dohody mezi ANO a ČSSD, v níž si obě strany vyjasňovaly sporné body svých politických programů.

Za ČSSD jsou ve vyjednávacím týmu předseda Jan Hamáček, první místopředseda Jiří Zimola a místopředsedové Netolický a Roman Onderka. Za ANO jsou to pro středeční jednání první místopředseda Jaroslav Faltýnek a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec. Zda se středečního jednání zúčastní i premiér v demisi Babiš, zatím není jasné. Ohlášeni jsou prozatím jen Faltýnek a Brabec. „Očekáváme, že vznikne stabilní vláda,“ řekl k tomu v úterý Babiš.

Třetím bodem k vyřešení mezi ANO a ČSSD je dle předsedy ČSSD Hamáčka zabránění hlasování ANO s hnutím SPD ve sněmovně. ČSSD chce otupit spolupráci ANO a SPD při klíčových hlasováních tím, že by se změnilo obsazení funkcí, které hnutí SPD v dolní komoře získalo s pomocí ANO. „Chceme důkaz místo slibů. Sládkovi republikáni svého času také nezastávali klíčové funkce ve sněmovně…,“ podotkl Hamáček. Případná uvolněná místa podle něj nebudou určena pro sociální demokraty.

Jak se ANO postaví k požadavku ČSSD na změny obsazení některých sněmovních funkcí, nechtěl vicepremiér Brabec předjímat. „My jsme neřekli, že s tím souhlasíme,“ uvedl v pondělí. Podle něj by to narušilo rozložení sil ve sněmovně, očekává, že ANO bude s ČSSD o záležitosti ještě jednat. Podle SPD by uskutečnění požadavku sociálních demokratů znamenalo popření principu poměrného zastoupení ve sněmovně. Pokud bude ANO souhlasit, ztratí důvěru SPD a přestane být věrohodným partnerem, uvedlo hnutí Tomia Okamury.

V sobotu se sejde ústřední výkonný výbor ČSSD. Zabývat by se měl možnou koaliční dohodou s ANO a přípravami na komunální volby.