Vojtěch rozjíždí kampaň za povinné očkování. Možná každého půl roku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Povinné očkování není útok na lidská práva, není to ani žádný průlom. Možná se budeme muset očkovat i každý půlrok. Tvrdí to ministr zdravotnictví odstupující vlády Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro deník Právo. Podle něj v současné situaci pro rizikové skupiny žádná jiná možnost než povinné očkování není. Dále prohlásil, že situace směřuje k tomu, že by byla povinná i třetí, posilující dávka vakcíny. Tyto vládní záměry se objevují v době, kdy se začíná šířit údajně zatím nejhorší mutace koronaviru zvaná omikron, na kterou by dosavadní vakcíny údajně nemusely reagovat. Kulminace šíření pandemie podle Vojtěcha může přijít o Vánocích. Povinné očkování pro všechny zavádí jako první evropská země Rakousko, proti opatření se už konaly velké protesty.
Ministr zdravotnictví v rozhovoru uvedl, že se povinné očkování podle něj ani náhodou nedá považovat za porušování lidských práv. „Trošku mě zaráží debaty o tom, že to bude bezprecedentní útok na lidská práva. My máme v České republice celou řadu povinných očkování pro určité skupiny, které se musí očkovat třeba proti žloutence, takže v zásadě by to bylo pouze další povinné očkování. Není to žádný průlom,“ řekl Vojtěch.
Obecně by se podle něj mělo jednat o lidi seniorního věku a rizikové profese, kde dochází ke kontaktu s pacienty, nebo se naopak mohou snáz kvůli velkému kontaktu s veřejností nakazit. „Například integrovaný záchranný systém, zdravotníci, sociální pracovníci, to je ten rámec,“ řekl Vojtěch s tím, že situace směřuje i k zavedení povinného očkování třetí, posilující dávkou. „Povinné očkování by nemělo žádný smysl, pokud bychom řekli, ať se naočkují, ale pak už znovu nemusí. Tím nedosáhneme co největší proočkovanosti a trvalé ochrany,“ řekl Vojtěch pro Právo.
Evropská komise ve čtvrtek doporučila platnost očkování snížit na devět měsíců. To bude platit v celé Evropě a pravděpodobně bude nutné, aby se lidé přeočkovali tak, aby u nich ta ochrana stále trvala, dodal Vojtěch. „Dnes už máme data, že potřebujeme třetí dávku, která výrazně posílí imunitu. Jestli to bude stačit, neví nikdo,“ vysvětlil ministr s tím, že se vytváří vakcíny speciálně na delta variantu. Vojtěch také řekl, že nechce vyvolávat paniku, ale je prý možné, že bude nutné se třeba každého půl roku přeočkovat. „Nemám pro to ale žádné důkazy,“ řekl,
Podle Vojtěcha se v Česku s povinnou vakcinací na Rakousko nečekalo, debata se vedla už předtím na půdě jeho resortu. Rakousko zavádí povinné očkování pro všechny od února. Vojtěch také hovořil o nově se šířící variantě koronaviru nazvané omikron.
„V pátek to projednala vláda, přijali jsme krizová opatření. Chceme zamezit zavlečení nákazy na území Česka, ale řeší to celá Evropská unie, která zakázala lety z dotčených zemí, což je především Jihoafrická republika, byť se tato mutace objevila v Botswaně, v Hongkongu a bohužel i v Izraeli a Belgii. To je opatření na evropské úrovni,“ řekl Vojtěch. Obyvatelé těchto zemí mají na území ČR zákaz vstupu.
„Českým občanům nemůžeme bránit v návratu do země, ale musí na deset dní do karantény a pak na test. Tak je to nastaveno a doufejme, že se podaří masivnějšímu zavlečení zabránit. Tyto země ale zřejmě nejsou primární destinací pro české turisty, ani k nám tolik lidí z nich nejezdí,“ dodal Vojtěch s tím, že je ale potřeba mít na paměti předchozí vývoj s dřívějšími variantami, kdy tyto se začaly šířit v jedné zemi a poměrně rychle se rozšířily do celého světa. „Zdá se, že nová varianta má 32 mutací na spike proteinu, takže by mohla být ještě infekčnější než už tak velmi infekční delta,“ řekl Vojtěch.
Dodal, že k vrcholu šíření pandemie by mohlo dojít o Vánocích. „Předpokládám, že ke kulminaci by mohlo dojít během Vánoc. Jak budou probíhat Vánoce, nedokážu přesně říci. Opatření vyhodnotíme zhruba za deset dní. Uvidíme, jestli povedou k omezení mobility, k omezení sociálních kontaktů. Epidemie má brzdnou dráhu, nezastavíte ji ze dne na den. Zatím nemáme signály, že by se mohla začít lámat,“ řekl Vojtěch.
Omikron je znepokojivá varianta, říká WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) už v pátek zařadila novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, v médiích se dříve objevovalo označení písmenem ný.
Pracovní skupina (WHO) prohlášení vydala po projednání poznatků o nové variantě koronaviru, která se rychlé šíří v Jihoafrické republice. WHO uvedla, že počty výskytů varianty omikron zjevně rostou téměř ve všech provinciích JAR.
Za nedostatečná považuje nová vládní protiepidemická nařízení imunolog Václav Hořejší. Chybí mu mezi nimi zavedení povinného očkování proti koronaviru. Ke zlepšení situace v nemocnicích by mohlo přispět rychlé podání posilujících třetích dávek vakcíny, uvedl Hořejší. Podle experta Pavla Řeháka, po jehož varování loni při první vlně nákazy vláda přijala razantní opatření, nynější kroky současnou epidemickou vlnu nezabrzdí.
Kabinet rozhodl o vyhlášení nouzového stavu, který už v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se zakazují vánoční a adventní trhy či pití alkoholu na veřejnosti. Dál se mohou konat hromadné akce do tisícovky sedících návštěvníků. Restaurace, bary a kluby mohou mít otevřeno do 22:00. Příští týden by vláda mohla případně rozhodovat o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let či případně i pro lidi nad 50 let.
„Opatření jsou nedostatečná. Zvlášť umožnění konání hromadných akcí je výsměch,“ řekl Hořejší. Pozitivně naopak hodnotí, že se nezavírají školy a že kabinet neomezuje pohyb mezi regiony. „To by lidi jen otrávilo a bylo by to bez efektu,“ uvedl imunolog. Podotkl, že hlavní nápor na nemocnice a jednotky intenzivní péče se projeví zhruba až za dva týdny a kapacita nebude stačit. „Jestli dnes máme tato čísla, nedá se tomu prakticky vyhnout. Je to neřešitelné,“ dodal Hořejší. Podle něj by tlak na nemocnice pomohlo zmírnit i rychlé podání posilujících třetích očkovacích dávek. Posílilo by to slábnoucí imunitu.