„Ubohé řvoucí stádo“. Zeman odsoudil protestující u rozhlasu v den výročí okupace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil k padesátému výročí okupace sovětskými vojsky. V rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že by se k výročí měli vyjadřovat jen ti, kdo byli okupací postiženi. Lidi, kteří před budovou Českého rozhlasu v den výročí okupace protestovali proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi, označil za „řvoucí stádo“. Prezident zároveň vysvětlil i důvod, proč se vzpomínkových akcí nezúčastnil. Zemanova slova již stihl zkritizovat bývalý předseda vlády Mirek Topolánek.
„Zastávám názor, že k výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi,“ řekl Miloš Zeman na začátek rozhovoru. „Jestli mluvili například takzvaní normalizační komunisté, tedy lidé, kteří až do roku 1989 byli členy Komunistické strany Československa, je třeba vědět, že tito členové museli schvalovat sovětskou okupaci. Je tedy poněkud bizarní, když nyní mluví proti ní. To je také důvod, proč jsem se k nim nepřidal,“ vysvětlil důvod svého mlčení v den padesátého výročí.
Na Zemanova slova již prostřednictvím twitteru zareagoval Mirek Topolánek. „Vážím si zásadového postoje pana prezidenta, který nechtěl 21. 8. stát u Rozhlasu po boku normalizačních komunistů. Škoda, že nám to neřekl toho jednadvacátého a že jednoho z nich bez mrknutí oka jmenoval premiérem a říká mu téměř mazlivě Andrejši,“ napsal bývalý premiér.
Vážím si zásadového postoje pana prezidenta, který nechtěl 21.8. stát u Rozhlasu po boku normalizačních komunistů. Škoda, že nám to neřekl toho jednadvacátého a že jednoho z nich bez mrknutí oka jmenoval premiérem a říká mu téměř mazlivě Andrejši.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) August 24, 2018
Za netečný postoj Zemana již dříve zkritizovala řada českých politiků. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ho prostřednictvím otevřeného dopisu vyzval, aby výročí neignoroval. Podle šéfa ODS Petra Fialy se jednalo o zvláštní rozhodnutí, které nejvíc vypovídá o samotném Zemanovi. O reakcích jsme více psali zde.
Hlava státu se v rozhovoru podivovala i nad tím, že přítomní u Českého rozhlasu pískali a pokřikovali na Andreje Babiše a předsedu Poslanecké sněmovny Radka Ondráčka (oba z hnutí ANO), zatímco projev předsedy Senátu Milana Štěcha, jenž byl mezi lety 1978 až 1989 v KSČ, odměnili potleskem. „Pokud jde o Radka Vondráčka, pokud vím, nebyl v Komunistické straně Československa. Pískali na něj jenom proto, že je člen hnutí ANO, což je dost ubohý důvod. Přiznám se, že tohleto řvoucí stádo považuji za natolik ubohé, že snad ani nemá cenu ho komentovat,“ sdělil prezident.
Miloš Zeman se vyjádřil i o svém slovenském protějšku Andreji Kiskovi, kterého první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru označila za stínového prezidenta. „Andrej Kiska dobrovolně končí v čele slovenské politiky příští rok a není tedy možné, aby byl naším stínovým prezidentem. Jsem ale ochoten připustit, že může být stínovým prezidentem TOP 09,“ zareagoval Zeman.
Český prezident nebyl příliš shovívavý ani k demonstrantům, kteří se 21. srpna sešli před ruskou ambasádou. „Sovětský svaz se rozpadl. Demonstranti, kteří protestovali před ruskou ambasádou, si tento fakt zřejmě neuvědomili, což odpovídá celkové úrovni jejich znalostí,“ uvedl na konec.