hrozí mu zatčení

Puigdemont je ochoten jednat s Rajoyem kdekoli kromě Španělska

hrozí mu zatčení
Puigdemont je ochoten jednat s Rajoyem kdekoli kromě Španělska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Katalánský expremiér Carles Puigdemont je připraven k dialogu se španělským premiérem Marianem Rajoyem kdekoli kromě Španělska, kde mu hrozí zatčení. Puigdemont to v pátek řekl na tiskové konferenci v Bruselu uspořádané po čtvrtečních regionálních volbách v Katalánsku. Prohlásil rovněž, že dostane-li od Madridu záruky, do Španělska se vrátí.

Jednat chce o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska. O pozastavení článku se Puigdemont zmínil už ve čtvrtek, kdy se ukázalo, že separatistické strany získaly ve volbách dost hlasů na sestavení vlády. Podle výsledků mají 70 ze 135 mandátů. Vítězem voleb je sice strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, ale spolu se spojenci má jen 57 mandátů.

„Ze zřejmých důvodů jsem připraven setkat se s panem Rajoyem v Bruselu nebo na jakémukoli jiném místě v Evropské unii kromě Španělska,“ řekl Puigdemont. Ve Španělsku mu hrozí stíhání za vzpouru. Spolu s několika členy katalánské vlády uprchl v říjnu do Belgie. Podle Puigdemonta čtvrtečními volbami začala pro Katalánsko „nová éra“.

 

Rajoy doufá v dialog a spolupráci

Španělský premiér Mariano Rajoy je přesvědčen, že Katalánsko po volbách vstoupí do období dialogu, spolupráce a plurality. Uvedl to v pátek na tiskové konferenci v Madridu po čtvrtečních volbách do katalánského parlamentu. S katalánskými politiky je připraven jednat, pokud nebudou porušovat ústavu.

„Španělská vláda chce nabídnout veškerou spolupráci a ochotu ke konstruktivnímu, otevřenému a realistickému dialogu v rámci zákona vládě, která bude ustavena v Katalánsku, abychom vyřešili problémy tamních obyvatel,“ uvedl v pátek Rajoy.

Španělský premiér také připomněl, že separatistické strany při čtvrtečním hlasování ztratily podporu, i když méně než si Madrid přál. Separatistické strany sice v katalánském parlamentu opět získaly absolutní většinu, ale mají o dvě křesla méně než po volbách v roce 2015.

„Nikdo nemůže mluvit jménem Katalánska, když nemá podporu celého regionu. Po volbách je evidentní to, že Katalánsko není jednotné, ale pluralitní,“ řekl také Rajoy.

Španělský premiér odmítl návrh Madridem sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdmenota ke schůzce. „Pokud bych se s někým měl sejít, tak je to s Inés Arrimadasovou, která vyhrála volby,“ řekl španělský premiér s odkazem na předsedkyni promadridské strany Ciutadans, která získala ve čtvrtečních volbách nejvíce křesel v katalánském parlamentu.

Převzetí přímé správy Katalánska, k němuž Madrid přikročil koncem října kvůli snahám tamní vlády o nezávislost, podle Rajoye skončí, až bude nová katalánská vláda. „Datum bude takové, jaké stanovil (španělský) Senát: až bude vláda,“ řekl Rajoy. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na premiéra, jehož schvaluje tamní parlament.

„Nepodsouvejte mi ten nejhorší z možných scénářů,“ Rajoy. Bez bližších podrobností dodal, že byli i lidé, kteří chtěli, aby převzetí přímé správy trvalo čtyři roky. „Tohle je velmi výjimečná situace a výjimečná situace má trvat krátce,“ uzavřel téma španělský premiér.

Rajoy na tiskové konferenci také odmítl, že by v souvislosti s krizí kolem Katalánska uvažoval o vypsání celostátních předčasných voleb. Reagoval tak na velmi špatný výsledek katalánských lidovců ve čtvrtečních volbách v Katalánsku. Lidovci tam získali jen tři křesla v parlamentu, zatímco po volbách v roce 2015 jich měli 11.

,

22. prosince 2017