OSN schválila migrační pakt, Česko hlasovalo proti. „Nepřijmeme ani jednoho migranta,“ tvrdí Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Valné shromáždění OSN většinou 152 hlasů potvrdilo globální pakt o migraci. Proti hlasovalo pět zemí, podle agentury AP to bylo Česko, Maďarsko, Izrael, Polsko a USA. Dalších 12 zemí se zdrželo. Český hlas proti paktu potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).
Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, řada zemí včetně České republiky jej však odmítá. AP upozornila, že ve VS OSN pro dnešní usnesení hlasovalo méně zemí, než v marockém městě Marrákeši 10. prosince, kde jej předběžně přijalo 164 zemí.
Pakt má za cíl mimo jiné řešit i to, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů. Babiš na twitteru uvedl, že Česká republika hlasovala proti paktu, tak jak slíbila. „Držíme naši strategii proti ilegální migraci. A nepřijmeme ani jednoho migranta,“ napsal český premiér.
Před 20 minutami hlasovala Česká republika na zasedání OSN v New Yorku PROTI Globálnímu kompaktu pro bezpečnou, řízenou a legální migraci, tzv. “Marakéšské deklaraci”. Tak, jak jsme slíbili 🇨🇿 Držíme naši strategii proti ilegální migraci. A nepřijmeme ani jednoho migranta.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 19. prosince 2018
Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.
Toto pondělí VS OSN drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích. Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila. Tento dokument se liší od globálního paktu o migraci, který Valné shromáždění schválilo.
Babiš je i proti globálnímu paktu o uprchlících
Česko v pondělí podpořilo globální pakt OSN o uprchlících. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odmítá, že by šlo o překvapení. Podle něj se na hlasování pro tento pakt v pondělí usnesla vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) se přitom staví do role odmítače tohoto dokumentu. „Můj názor je, abychom se ani k tomuto paktu nezavazovali,“ uvedl Babiš v pondělním Právu. Premiér podle ministra Petříčka však takto odmítavě mluvil jen sám za sebe. Vláda jako celek pakt o uprchlících podpořila.