poslanecká cesta do Mostu

Most! a zase Most! Do Chanova se vypravili poslanci, chtějí řešit sociální dávky i ničení majetku

  -

Poslanci na návštěvě Chanova, Foto: Facebook/Ilona Mauritzová

poslanecká cesta do Mostu
Most! a zase Most! Do Chanova se vypravili poslanci, chtějí řešit sociální dávky i ničení majetku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Úspěch seriálu Most! České televize poutá k městu stále větší pozornost. Po filmařích se nyní na sever Čech vypravili i poslanci, kteří se v rámci jednání sociálního a zdravotního výboru podívali i do vyloučených lokalit, včetně nechvalně proslulého sídliště Chanov. „Právě Most! je dnes díky úspěšnému seriálu jedno z nejznámějších měst v Česku. To, co na televizní obrazovce vypadá zábavně, je ale pro někoho denní realita. Našim úkolem by mělo být situaci změnit,“ uvedla po jednání v severních Čechách poslankyně Veronika Vrecionová.

Sídliště Chanov, kde žije převážně romské obyvatelstvo, se s sociálními problémy potýká dlouhodobě. Není však jediným místě, kde musí politici podobné problémy řešit – jen v Mostě je tzv. vyloučených lokalit několik. Radnice se loni v listopadu problém rozhodla řešit zavedením tzv. bezdoplatkových zón. Omezení vyplácení doplatků na bydlení má situaci řešit, podle některých kritiků je však může spíše prohloubit.

S vlastním řešením situace nyní přicházejí i poslanci. „Kdo chce od ostatních pomoci, musí respektovat pravidla. Proto jsme společně s kolegou Janem Bauerem ve sněmovně předložili novelu zákona, která umožní odebrat sociální dávky v případě, že daný člověk opakovaně páchá přestupky. Ruší v noci veřejný pořádek, ničí majetek lidí i obce atd…,“ uvedla poslankyně ODS Veronika Vrecionová. „Doufám, že náš návrh bude brzy ve sněmovně projednán a pomůže tak řadě měst a obcí,“ dodala poslankyně.

Nový systém dávek i testování majetku

Podle představitelů resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí, kteří se mimořádného jednání také účastnili, je nutná koordinace plánovaných změn mezi jednotlivými resorty i dalšími úřady.  „Je plán, který jsme tady schválili, že budou vytvořeny meziresortní týmy, protože to není jen o ministerstvu zdravotnictví,“ uvedl na jednání v Mostě Adam Vojtěch.

Podle Jany Maláčové se ministerstvo práce a sociálních věcí o zlepšení situace zasazuje dlouhodobě. „Minulý týden jsme představili revizi dávek bydlení," uvedla ministryně. „Chceme se také podívat na to, aby když jdou dávky na bydlení do vybydlených bytů, aby se jejich kvalita musela zlepšit,“ dodala Jana Maláčová.

Ačkoliv poslanci zasedání na severu Čech plánovali dlouhodobě, připouštějí, že populární seriál k řešení situace nemalým způsobem přispěl. „O problematice vyloučených lokalit jsme se bavili i s lidmi z Chánova, třeba i s p. Bažem, který tu 10 let pracuje jako preventista. Říká, že seriál Most! udělal pro soužití Romů a majority víc, než kdokoliv/cokoliv předtím,“ uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Seriál Most!, který za současným zvýšeným zájmem o město stojí, přilákal k obrazovkám se svou předposlední epizodou, vysílanou v pondělí, přes 1,7 milionu diváků. Popularity využívají i obchodníci. Například portál Slevomat nabízí akci na pivo a utopence v restauraci Severka, kde se část seriálu odehrává, více píšeme zde.

Petra Kašpárková