Problémy u Faltýnků. Syn druhého muže ANO Jiří Faltýnek měl koupit vilu od stíhaného
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Problémy předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka nekončí. Jeho syn Jiří Faltýnek měl podle informací MF Dnes levně koupit luxusní vilu od podnikatele, který byl zadržen během masivní razie ohledně manipulace zakázek v Brně. Jenom během pondělí se tak jedná o druhý článek proti Jaroslavu Faltýnkovi z dílny Mladé Fronty. V minulosti kritické články z Mafry několikrát předznamenaly konec určitých politiků ANO. Tato mediální skupina byla dříve vlastněna Andrejem Babišem a nyní je v jeho svěřenském fondu.
Podle zjištění MF Dnes měl brněnský politik Jaroslav Faltýnek junior blízko k klidem, které policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhají po čtvrteční razii. Konkrétně k podnikateli Ivanovi Trunečkovi, jehož firma je podezřelá z podílu na manipulaci zakázek v městské části Brno-střed,
Trunečka, který podniká se svým otcem, je úspěšný ve stamilionových tendrech městské firmy Teplárny Brno. Faltýnek junior ve firmě působil jako místopředseda představenstva a následně v dozorčí radě. Od firmy, v níž dnes figuruje Ivan Trunečka starší, podle katastru nemovitostí pořídil Faltýnek luxusní vilu ve Vranově u Brna. Faltýnek ho dle kupní smlouvy koupil rozestavěný jen za 1,8 milionu. Za osmisetmetrový pozemek pak měl dát dalších 3,5 milionu.
„Pana Trunečku samozřejmě znám. Dělal mi dům, což je veřejná informace. V Teplárnách jsem nebyl v pozici, kdy bych mohl zadávání veřejných zakázek jakkoliv ovlivnit. Hnutí ANO tam naopak nastavilo protikorupční opatření,“ řekl MF Dnes Jiří Faltýnek.
Policie zasahovala na radnici městské části Brno-střed od čtvrtečního do sobotního rána. Zajímala se především o zakázky investičního odboru. Policie viní devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Kromě Švachuly a Liškutina skončili ve vazbě také tři podnikatelé ve stavebnictví a realitách, a to Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Čtyři lidi jsou na svobodě, dva spolupracují. Hrozí jim tresty od 10,5 roku do 16 let.
Druhá větev vyšetřování podle dostupných informací sleduje dění kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.
Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Dnešní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. V této větvi případu policie dosud nikoho neobvinila.