Zavírání mešit

Rakousko zavře sedm mešit. Vypoví také několik muslimských duchovních

Zavírání mešit
Rakousko zavře sedm mešit. Vypoví také několik muslimských duchovních

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rakousko uzavře sedm mešit a vypoví ze země několik imámů financovaných ze zahraničí. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Opatření je podle něj součástí boje proti „paralelním společnostem“ a „politickému islámu“. Kurzovi lidovci (ÖVP) od loňského roku vládnou Rakousku v koalici s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ).

„Paralelní společnosti, politický islám a radikalizační tendence nemají v naší zemi místo,“ uvedl na tiskové konferenci kancléř Kurz. Zdůraznil zároveň, že Rakousko je „zemí rozmanitosti“ a svobodu náboženství považuje za velký výdobytek.

Podle ministra vnitra Herberta Kickla úřady nyní prověřují čtyři desítky muslimských duchovních, u kterých panuje podezření, že porušili zákon z roku 2015, jenž zakazuje islámských spolkům přijímat finance ze zahraničí. Jedná se především o imámy tureckého spolku ATIB, který je přímo navázaný na turecký úřad pro náboženské otázky Diyanet. Ve dvou případech je podle Kickla už jasné, že budou imámové z Rakouska vypovězeni.

„Jsme teprve na začátku,“ prohlásil vicekancléř a předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. Ze sedmi mešit, které budou v Rakousku uzavřeny, jsou podle něj čtyři ve Vídni, dvě v Horních Rakousech a jedna v Korutanech. Turecký spolek ATIB, který zastřešuje desítky muslimských spolků v Rakousku, se stal nedávno terčem kritiky kvůli fotografiím z akce v jedné z vídeňských mešit, na které se děti převlékly do uniforem a inscenovaly bitvu z osmanských dějin.

Zákon z roku 2015 přinesl rakouským muslimům nová práva i povinnosti. Zavedl například vysokoškolské teologické studium islámu, muslimové díky němu mají právo na duchovní péči v armádě, ve věznicích nebo v nemocnicích.

Islámské náboženské spolky však také mají povinnost zbavit funkcí své hodnostáře, pokud jsou odsouzeni k alespoň ročnímu vězení. Svou funkci nesmí vykonávat ani v případě, že „trvale ohrožují veřejnou bezpečnost, pořádek, zdraví a morálku či práva a svobody druhých“.

Podle odhadů rakouského ministerstva vnitra žije v Rakousku, které má zhruba 8,7 milionu obyvatel, přibližně 700 000 muslimů. V zemi je více než 400 muslimských modliteben a mešit.

,

8. června 2018