Komentář Petra Holuba

Agrofert, šroub na vymačkávání státních miliard

Komentář Petra Holuba
Agrofert, šroub na vymačkávání státních miliard

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bez velké pozornosti proběhly zprávy o tom, že koncern Agrofert zveřejnil bilanci za rok 2017. Přitom jde o jednu z největších firem v zemi a leccos s ní má společného sám premiér Andrej Babiš. Dříve byl jejím jediným majitelem, dnes je zakladatelem a obmyšleným svěřenských fondů, pod které koncern patří.

V této souvislosti si zvláště neinformovaný čtenář výroční zprávy pomyslí, že to snad už není možné. Agrofert od státu obdržel na dotacích 1,96 miliardy a na dani z příjmu odvedl 739 milionů. Dotace jsou dvakrát vyšší, než byly v roce 2012, kdy Babiš vstoupil do velké politiky, a zaplacené daně skoro třikrát nižší. Rozhodující část ze zmíněných částek popisuje účetní operace mezi koncernem a českým státem.

Tato jednoduchá rovnice se dá chápat jako vrcholek ledovce z jakéhosi podivného byznysu mezi Agrofertem a Českou republikou. Firmy Agrofertu jsou příjemcem státních zakázek, ze kterých mají miliardovou hodnotu přinejmenším dodávky bionafty a těžba ve státních lesích. Státní podpora bioplynových stanic zajišťuje odbyt výrobce technologií pro tyto stranice jménem Farmtec, Agrofert obchoduje se státní poštou, železnicí. Otevřená zůstává otázka, jestli byly dříve zakázky, nebo vstup Babiše do vlády, i bez této analýzy je však jisté, že od vstupu do vlády se objem obchodů se státem nesnížil.  

Něco takového by opravdu nemělo být možné, napadne snad každého. Proč by měly peníze daňových poplatníků, kteří jsou často rádi, že mají dost peněz na nájem, sloužit k zisku koncernu, se kterým má tolik společného premiér? Za dotace třeba nakupuje pozemky, na které potom bere dotace, aby měl další zisk a nakoupil další pozemky atd. Přesto se bude těžko hledat cesta, jak zajistit, aby něco takového možné nebylo a aby se přestal utahovat tento šroub, který vymačkává miliardy z českého státu. Všechno přece probíhá podle zákona a dalších vládou schválených předpisů.

Jak rozptýlit obavy

Právní systém opravdu mnoho řešení nenabízí. Podle ústavních právníků se jako jediná cesta nabízí vyšetřovací komise v Poslanecké sněmovně. Pokud byla založena, aby vysvětlila údajnou loupež státní důlní společnosti OKD, která se odehrála už před 15–20 lety, pak je namístě, aby prověřila, jestli dnes při aktivitách Babiše a Agrofertu nedochází k podobnému procesu jako v Jižní Africe a některých dalších rozvojových zemích. Nazývá se zneužití státu (state of capture) a jeho základem je promyšlený postup, jak přelévat co nejvíc veřejných peněz na účty soukromých společností, jejichž vlastníci jsou v dobrých vztazích s těmi, kdo ovládají stát.

Ze střízlivého pohledu se nedá čekat, že sněmovna takovou komisi založí, protože by s jejím zřízením nesouhlasilo Babišovo hnutí ANO a jeho spojenci z levicově-populistického bloku. Přesto by bylo dobře, aby se o to aspoň někdo pokusil. Pak by ten volič, kterému se nelíbí čerpání Agrofertu ze státních zdrojů pod dohledem premiéra Babiše, přehledně zjistil, koho nemá volit, aby se podezření o zneužití státu důkladně prověřilo.