Testovat se od 6. dubna musí i živnostníci a lidé ve firmách do 10 zaměstnanců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Povinné testování se od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají se třetími osobami. Schválila to dnes vláda. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu doplnil, že nejpozději do tohoto data budou muset malé společnosti i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) provést první test. Týkat se to bude také zaměstnanců neziskových organizací. Celkem se tak k závazným testům připojí dalších 1,1 milionu zaměstnanců a podnikatelů, řekl.
Živnostník se bude muset pravidelně podle Havlíčka testovat, pokud využívá například sdílenou kancelář nebo se setkává s klienty. Test nebude muset podstupovat jen tehdy, pokud pracuje výhradně z domova a při práci se setkává výhradně se členy své domácnosti. Kontroly testování u OSVČ budou podle Havlíčka namátkové. Podnikatelé budou muset podle něj předložit fakturu o zakoupení testů, nebo doklad, že se s nikým cizím nesetkali.
Každý týden se tak podle ministryně financí Aleny Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně. „Plošné testování je spolu s očkováním naše hlavní jízdenka zpět do normálního života,“ napsala na Twitteru.
Firmy nad 250 zaměstnanců musely první kolo testování dokončit do 12. března, podniky s 50 až 249 pracovníky do 15. března. Společnosti s deseti až 49 zaměstnanci musejí všechny zvládnout otestovat do pátku. Testování je závazné také na úřadech a v dalších veřejných institucích.
Testování je zatím povinné jednou za sedm dní. Vláda uvažuje o zvýšení frekvence na dvakrát týdně. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je ale třeba vyhodnotit ještě jedno kolo testů. Díky firemnímu testování se podle dosavadních odhadů daří odhalovat asi 3000 pozitivních lidí denně. Pozitivita ve druhém kole je podle Havlíčka zhruba poloviční, uvedl.
Pokračování v úspěšném projektu plošného testování nebo uzávěra průmyslu? Jsem ráda, že vláda zvolila první cestu. Úspěšný projekt se tak od 6. dubna rozšíří i na menší firmy do 10 zaměstnanců a také OSVČ, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 22, 2021
Pokračování v úspěšném projektu plošného testování nebo uzávěra průmyslu? Jsem ráda, že vláda zvolila první cestu. Úspěšný projekt se tak od 6. dubna rozšíří i na menší firmy do 10 zaměstnanců a také OSVČ, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami.
Aktuální průzkum Hospodářské komory ukázal, že 57 procent podniků s více než 50 zaměstnanci testování zvládá. Za problém považuje 52 procent firem dodatečné náklady. Společnosti by měly mít možnost si na test nárokovat ze zdravotního pojištění příspěvek 60 korun, maximálně ho budou moci čerpat na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Podle Hospodářské komory by se měla dotace vzhledem k aktuálním cenám testů na trhu zvýšit alespoň na 100 korun. Svaz průmyslu a dopravy navrhuje proplácení osmi testů, přičemž čtyři testy měsíčně by byly povinné.
**** clink rendering error ****