Odměny pro zdravotníky nebudou, Vojtěchovo ministerstvo už je nechtělo řešit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nevyslyšel volání části zdravotníků po mimořádných odměnách za práci během další vlny epidemie covidu-19. Na konci listopadu přitom říkal, že by je měli znovu dostávat. Končící ministr s posledními dny v úřadu neodpověděl ani na dopis předsedkyně zdravotnických odborů, která se na něj obrátila kvůli příplatkům pro zdravotníky za práci na odděleních s covidem, kteří podle ní pracují ve stížených podmínkách.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl to vysvětlil tím, že takový návrh musí přijmout až nová vláda, která bude jmenována v pátek dopoledne v Lánech. Na začátku nové vlny nemohlo být prý jasné, o jak velké zatížení půjde. Nemocnice podle něj mají už nyní navíc slíbeno od státu navýšení finančních prostředků z úhrad na zdravotním pojištění o 9 procent (v příštím roce), což by mělo pokrýt i zmiňované odměny. „Rozpočty, které mají teď nemocnice k dispozici, jsou velké. Opravdu by neměl být problém v tom mimořádné odměny saturovat. Dříve to samozřejmě problém byl,“ řekl Köppl.
Lékař a budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pro iRozhlas řekl, že stávající vláda hnutí ANO měla vyčlenit peníze na odměny zdravotníkům během nové, podzimní vlny covidu už ve stávajícím rozpočtu. „Já předpokládám, že tam ty peníze vyčlenila, nebo že je domluvena s pojišťovnami na navýšení,“ uvedl Válek.
Odměňování zdravotníků chce zachovat. „Rozhodně je třeba myslet na to, že zdravotníci odvádějí obrovský kus práce nad rámec svých povinností. Nemohou si brát dovolenou, často jsou na odděleních, pro která nemají kvalifikaci, musí se učit za pochodu. Rozhodně v těch nemocnicích, kde se dominantně na běžných odděleních i JIP starají o covidové pacienty.“
Ministrovi zdravotnictví napsala před deseti dny dopis kvůli odměnám pro zdravotníky, kterým v posledních dvou měsících přibývá práce s infekčními pacienty s covidem, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Ačkoli je celodenní práce v celotělových ochranných oblecích psychicky fyzicky náročná, není podle Žitníkové jasné, jestli mohou zdravotnická zařízení vyplácet zdravotníkům „příplatky za práci ve ztíženém pracovním prostředí“. Někteří zaměstnavatelé to podle ní dělají, jiní ne, v zákoníku práce to není explicitně uvedeno. O výkladové stanovisko požádala i ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD). V obou případech zůstala do doby vydání článku bez odpovědi.
Dagmar Žitníková se domnívá, že jen samotné navýšení úhrad na zdravotním pojištění na odměny pro zdravotníky nevystačí. Ve věci chce jednat mimo jiné s nastupujícím ministrem Vlastimilem Válkem, kterého má Petr Fiala uvést do úřadu v pátek odpoledne.
„Navýšení úhrad pro rok 2022 bylo dohodnuto před další vlnou pandemie v září 2021,“ vysvětluje Žitníková. „Ekonomická situace nemocnic je opět ovlivněna odkládanými výkony, takže celková výkonnost mnoha nemocnic nenaplní zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví nastavená kriteria. Mimo to se změnila výše inflace, ceny energií a další. Ministerstvo zdravotnictví bude muset opět situaci řešit a to další vyhláškou. O situaci budeme jednat s novým panem ministrem a do úhrad budeme chtít začlenit také finanční prostředky na zvláštní příplatky za péči o pacienty s nemocí covid-19. Péče o tyto pacienty je náročná, pracovní podmínky jsou ztížené,“ řekla pro Echo24 .
Podle Köppla v pátek odpoledne předá Vojtěch novému ministrovi zdravotnictví Válkovi na ministerstvu zdravotnictví složku s informacemi, doporučeními a projekty, které je zapotřebí dokončit. Čeho konkrétně by se měla jeho doporučení týkat, ale prozradit nechtěl. Vojtěch je podle něj v kontaktu s Válkem v poslední době poměrně často, takže už si některé věci kolem předání úřadu stihli sdělit.