Euro ano, či ne?

Rusnokova prognóza: euro za 20 korun. Je šéf ČNB realista, nebo snílek?

Euro ano, či ne?
Rusnokova prognóza: euro za 20 korun. Je šéf ČNB realista, nebo snílek?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dvacet korun za euro? To je kurz, se kterým by podle guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka měli Češi počítat, pokud přijmou euro. Zatímco ekonomický expert ČSSD říká, že je to kurz reálný, jeho oponent z ODS to považuje za nesmysl. Lidé i politické strany jsou navíc převážně proti zavedení společné evropské měny. Na rozdíl od ředitelů tuzemských firem, kteří si euro přejí.

Podle Michala Pícla, ekonomického experta ČSSD, je 20 korun za euro reálný cíl, který mohl nastat už dříve. „Je to cíl, ke kterému bychom již dávno došli, nebýt devizových intervencí ČNB a její dlouhodobé politiky udržující režim nízkonákladové ekonomiky. Silná měna odpovídá silnému jádru národního hospodářství, a to Česká republika bezesporu má,“ řekl pro deníku Echo24 Pícl, který je předsedou Odboru analýz a informací Úřadu vlády ČR.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček říká, že pokud bude v budoucnu ekonomika růst, měla by koruna posilovat. Uvedení konkrétní hodnoty 20 korun za euro považuje za nesmysl. „Měnový kurz je jedna z nejdůležitějších věcí v ekonomice. Jeho pohyby, pokud nejde o dramatické fluktuace, pomáhají udržet ekonomiku v rovnováze. Vstup do eurozóny znamená de facto zafixování kurzu koruny na věčné časy, i proto přijetí eura nedoporučuji. Je také věštění z křišťálové koule dnes říkat, jaký má být kurz v horizontu budoucích let. Pokud se bude naší ekonomice dařit, měl by postupně posilovat, ale říkat dnes konkrétní hodnotu je nesmyslné,“ uvedl pro Echo24.

Skopeček sice připouští, že pro některé podniky můžou z přijetí eura plynout výhody, přesto však nabádá, aby se Česká republika držela své stávající měny. „Průzkumů o euru jsem viděl celou řadu, v některých byla většina podnikatelů výrazně proti. Podle průzkumu nelze dělat tak vážná rozhodnutí. I když mohou existovat benefity pro podniky na mikroekonomické úrovni, makroekonomická rizika spojená s přijetím eura jsou natolik velká, že určitě přijetí eura nemohu doporučovat. Držme se koruny,“ dodal poslanec a předseda středočeské ODS.

Podle Pícla je logické, že s posilující korunou volají po přijetí eura firmy – je to z důvodu proexportního charakteru české ekonomiky. „Naopak v době jejího oslabování budeme s jistotou sledovat ústup od tohoto požadavku. Se sílící korunou prostě export zdražuje, naopak levnější je pro nás import. Posilující koruna také ale znamená levnější dovoz technologií ze zahraničí, což na druhou stranu může pomoci české ekonomice v jejím posunu od ekonomiky meziproduktů k sofistikovanější výrobě s vyšší přidanou hodnotou. To je přesně to, po čem dlouhá léta všichni tak hlasitě volají. Posilující koruna mimo jiné také znamená pozitivum zhodnocování úspor domácností,“ řekl.

Z průzkumu analytické společnosti CEEC Research Podíl vyplývá, že strojírenských firem v Česku, které jsou pro přijetí eura, vzrostl z loňských 44 % na 73 %. U velkých společností s minimálním ročním obratem 250 milionů korun je to 78 procent, u malých a středních podniků dvě třetiny. Společnost oslovila zhruba 150 ředitelů tuzemských strojírenských firem.

Zatímco tuzemské firmy po přijetí eura volají, nálada ve společnosti je opačná. Proti je většina českých občanů a chybí k tomu také politická vůle. Kriticky se staví k přijetí společné evropské měny například designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). „Eurozóna byl ekonomický projekt, stal se politickým. A já nechci ručit za řecké dluhy, za italské banky, nechci být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese,“ říká Babiš s tím, že v přijetí eura vidí v tomto kroku více nevýhod než výhod.

Pícl navíc kritizuje, že mu chybí větší komunikace s občany ohledně eura. „V diskuzi o euru mi však dlouhodobě chybí racionalita a převažuje zde spíše mnoho mýtů, polopravd a dezinformací, které odmítači společné evropské měny cíleně šíří. Odcházející vláda Bohuslava Sobotky udělala mnohé v posunu České republiky směrem k Evropě, chyběla mi v ní ale větší komunikace s občany ohledně přijetí společné evropské měny. I proto se nacházíme v situaci, kdy 70 % české populace přijetí eura odmítá,“ dodal.

Zvýší ČNB znovu úrokové sazby?

Koruna v uplynulém týdnu znovu posilovala, polepšila si vůči euru na pátečních 25,56. Úřad práce v pátek oznámil, že nezaměstnanost v listopadu opět klesla, a je tak nejnižší za 20 let. Kurz české měny ale aktuální údaje příliš neovlivnily. „Nálada ve světě pomohla k ziskům okolním měnám, ale koruna se drží zpět a její posílení je pouze symbolické,“ řekl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Výraznější změny možná přinese jednání centrální banky 21. prosince 2017. „Část zástupců ČNB totiž více či méně okatě naznačuje, že budou v prosinci hlasovat pro další zvýšení úrokových sazeb. To by koruně mělo přinést vzpruhu. Navíc by to mělo zbrzdit vybírání zisků,“ uvedl Jiří Cihlář z firmy Next Finance. Koruna by tak podle něj mohla začátkem příštího roku posílit až na 25,30 Kč/EUR.

, drb, mc

12. prosince 2017