Dohoda o brexitu

Analýza dohody o brexitu odhaluje její slabiny. „Otřesné,“ zní ze Severního Irska

Dohoda o brexitu
Analýza dohody o brexitu odhaluje její slabiny. „Otřesné,“ zní ze Severního Irska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Plán britské premiérky Theresy Mayové o brexitu riskuje další vleklá vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií a hrozí dalším zdržením, vyplývá z právního stanoviska tamější vlády. Smlouva v současné podobě podle analýzy zapovídá, aby mohla Británie z EU odejít bez souhlasu osmadvacítky, stejně jako by zapříčinila, že by se zbytek Británie pro Severní Irsko stal v kontextu dodávek zboží „v podstatě třetí zemí“. Severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády, dokonce hovoří o tom, že by v možném hlasování o nedůvěře kabinetu Mayovou nepodpořili.

Takzvaná irská pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem během přechodného období brexitu zakotveného v „rozvodové dohodě“ nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.

Proti pojistce vystupují především severoirští unionisté. Pro DUP je nepřijatelné, že by se při uplatnění pojistky na Severní Irsko vztahovala pravidla bližší jednotnému trhu EU než na zbytek britského území. Místopředseda DUP Nigel Dodds ve středu označil celý text právní analýzy na twitteru za „otřesný“. Posléze své prohlášení konkretizoval, když se nechal slyšet, že jestliže poslanci „rozvodovou dohodu“ odmítnou, DUP v případném hlasování o důvěře vládě Mayovou podpoří.

Dokument uvádí, že při uplatnění „Protokolu o Irsku a Severním Irsku“ by britská část ostrova zůstala v jednotném unijním trhu se zbožím, zatímco zbytek Spojeného království by byl v samostatné celní unii s EU. „Není to nic překvapivého, ale ministr spravedlnosti zdůrazňuje, že z hlediska regulací by bylo k Británii ze strany Severního Irska přistupováno jako ke třetí (nebo oddělené) zemi,“ vysvětluje zpravodajská společnost BBC.

V praxi by aplikace opatření znamenala mimo jiné kontroly zboží putujícího z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska. EU připouští, že mnohé z těchto kontrol by se mohly provádět přes internet nebo mimo přístavy a letiště, u potravin a živočišných produktů to ale neplatí.

Johnson rozvodovou dohodu nepodpoří

Podle labouristického poslance a stínového ministra pro brexit Keira Starmera ukazuje právní analýza, že dohoda prosazovaná konzervativní premiérkou Theresou Mayovou obsahuje „podstatné slabosti“. Exministr zahraničí a zastánce tvrdého odchodu z EU Boris Johnson uvedl, že při stávajícím návrhu „rozvodové dohody“ není jednoduché říci, zda by nebylo lepší v Unii zůstat. Parlament má o dokumentu hlasovat 11. prosince a Johnson prohlásil, že jej za žádných okolností nepodpoří.

Ke zveřejnění plného znění textu právní analýzy donutili kabinet Mayové v úterý poslanci. Ti přijali opoziční návrh usnesení, podle kterého vláda pohrdá parlamentem, když publikovala pouze část dokumentu. Po hlasování vláda oznámila, že úplnou právní analýzu brexitové dohody zveřejní. Ministr spravedlnosti Geoffrey Cox předtím neochotu publikovat celé znění zdůvodňoval tím, že by tento krok poškodil národní zájmy.

Během pravidelných interpelací v parlamentu ale premiérka Mayová popřela, že by její vláda před parlamentem ukrývala některé skutečnosti týkající se brexitu. Předsedkyně vlády dlouhodobě tvrdí, že zavedení irské pojistky ani její trvalé uplatňování si nepřeje Londýn ani Brusel. Pokud by ale na toto opatření došlo, jeho platnost by mohla ukončit až nová dohoda schválená oběma stranami. Mayová říká, že bez pojistky by nemohla být žádná dohoda o brexitu uzavřena.

, , jhr