PREZIDENTOVA PŘEDPOVĚĎ

Zeman i Babiš chtějí očkovat Čechy Sputnikem bez evropské licence

PREZIDENTOVA PŘEDPOVĚĎ
Zeman i Babiš chtějí očkovat Čechy Sputnikem bez evropské licence

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím, že podle jeho odhadu bude nejpozději tou dobou proočkována velká většina populace, tedy všichni, kteří to chtějí. „A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tomto okamžiku pandemie skončí,“ řekl dnes Zeman televizi CNN Prima News. Vyzval také Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby co nejdříve schválil ruskou vakcínu Sputnik. Čechy by s ní nechal očkovat i bez schválení evropské lékové agentury. Stejný názor má i premiér Andrej Babiš (ANO).

Zeman v souvislosti s obavami lidí z vakcín vyzval k důvěře odborníkům. „Málo vyzkoušená vakcína je vakcína, která neprošla certifikací. A vakcíny, jimiž se nyní očkuje, vesměs byly schváleny Evropskou lékovou agenturou,“ reagoval na dotaz, co by vzkázal lidem, kteří se bojí nechat očkovat.

Ruská vakcína Sputnik V, jejíž dodávku má Miloš Zeman slíbenou od ruského prezidenta Vladimira Putina, však certifikaci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) nemá a ani o ni ještě nezažádala. To však českému prezidentovi nevadí. Nechal by Čechy touto vakcínou očkovat a za dostačující by považoval schválení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Stejný názor dnes vyjádřil o Andrej Babiš. Ani podle něj není nutné čekat na doporučení EMA.

Zhruba před třemi týdny přitom Babiš řekl, že Česko nezvažuje o užívání ruského preparátu dříve, než jej evropské orgány schválí. Hovořil nicméně tehdy o tom, že by se ČR mohla předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby EMA doporučení vydala.

Prezident Miloš Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19. Ruského prezidenta o ni Zeman požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Zeman. „Mně by úplně stačila certifikace SÚKLU. Státní ústav pro kontrolu léčiv by neměl být líný a měl by takovou certifikaci, podobně jako to udělalo Maďarsko, provést,“ dodal.

Vakcína Sputnik by podle Zemana mohla do Česka dorazit v nejbližší době, řekl prezident s odvoláním na informace z ruského velvyslanectví. Zeman připustil, že neví, kolik dávek vakcíny by mělo dorazit. „Ale vzhledem k ruským rozměrům to bude asi poněkud více, než třeba nám dodal Izrael, kde jsem rovněž žádal prezidenta (Reuvena) Rivlina, aby nám pomohl s vakcinací české populace,“ řekl Zeman.

Informací o Sputniku je velmi málo

Ředitelka SÚKL Irena Storová je však toho názoru, že předzásobit Česko ruskou vakcínou je nejistá investice. „Může být báječná nebo také báječná být nemusí. Je to v tuto chvíli trochu riskantní,“ řekla Storová v Interview ČT24. Podle ní by se mělo počkat na to, až Rusové požádají o registraci své vakcíny u Evropské lékové agentury.

Také upozornila na to, že informací o vakcíně Sputnik je zatím velmi málo. „Je třeba si říct, že ve třetích zemích, což Rusko je, pravidla pro klinická hodnocení jsou úplně jiná než jsou v rámci Evropy nebo USA,“ řekla Storová.

Po nedělních vyjádřeních SÚKL uvedl, že sám žádnou registraci provádět nemůže. „Vakcíny proti COVID-19 je podle platné legislativy možné registrovat jen centralizovaně v rámci EU. Druhá možnost je výjimka ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného léčivého přípravku. SÚKL sám tedy vakcíny proti COVID-19 registrovat nemůže,“ uvedl úřad na Twitteru.

Podle Zemana je pro očkování Sputnikem i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten se však vyjádřil, že by počkal na vyjádření Evropské lékové agentury. „No já také, samozřejmě, ale teď si představte, že vakcína nebude, my zastavíme očkování a vzhledem k tomu, že je to do jisté míry byrokratická organizace, tahle evropská agentura pořád ještě nedá souhlas, anebo, proč ne, dá negativní stanovisko. To znamená, v takovém případě rozhodujete o životech a zdraví lidí a musíte dát přednost této variantě před tím nedělat nic,“ reagoval Zeman.

Na úterní schůzce se přitom nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana shodli, že vakcíny, kterými se bude v ČR proti koronaviru očkovat, musejí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Uvedli to ve společném prohlášení. Česko v současné době očkuje schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, zatím ale nemá dostatek dávek na očkování všech zájemců.

K přísnějším opatřením, která v pátek přijala vláda, například k omezení pohybu lidí, Zeman podotkl, že se celou dobu zastával zpřísnění těchto opatření, i když ví, že se tím nestane populárním. Chápe podnikatele, kteří nelibě nesou, že jsou jejich podniky uzavřeny. Je však podle něj potřeba si uvědomit, že je před námi horizont maximálně šesti měsíců. „Pokud samozřejmě bude dostatek vakcín. A těch šest měsíců se dá přežít,“ dodal. Například uzavření škol třeba na několik měsíců pokládá za rozumné i když nepříjemné opatření.

„Pokud vyjdeme z předpokladu, že zdroj šíření této nemoci je způsoben shlukováním velkého počtu osob, tak se musíme ptát, zda se ve školách shlukuje velký počet osob. Pokud tato odpověď je kladná, tak i když je to nepopulární, tak uzavření škol na několik měsíců pokládám za rozumné opatření,“ řekl Zeman.

 

, , jik

28. února 2021