Ruští sportovci omilostnění arbitráží do Pchjongčchangu nesmějí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní olympijský výbor neumožní třinácti ruským sportovcům a dvěma trenérům, kterým arbitráž kvůli nedostatku důkazů zrušila doživotní tresty za doping, účast na hrách v Pchjongčchangu.
Arbitrážní soud pro sport (CAS) ve čtvrtek anuloval doživotní zákaz startu na olympijských hrách celkem 39 Rusům, kteří byli původně potrestáni za dopingové podvody v Soči a přišli i o dosažené výsledky z domácích her. Patnáct z nich včetně běžce na lyžích Alexandra Legkova, skeletonisty Alexandra Treťjakova nebo rychlobruslařky Olgy Fatkulinové pak požádalo o dodatečnou nominaci.
Komise pod vedením bývalé francouzské ministryně sportu Valérie Fourneyronové jejich případy každý zvlášť posoudila a vyslovila se jednomyslně proti jejich pozvání do Pchjongčchangu.
MOV v pondělí ke svému rozhodnutí uvedl, že arbitrážní soud dosud nepředložil plné odůvodnění svého verdiktu o zrušení trestů a také že existují další důkazy o sportovcích, které neměla k dispozici Oswaldova komise, která vedla vyšetřování ruského dopingu. „Tyto důkazy vyvolávají pochybnosti o bezúhonnosti těchto sportovců,“ uvedl MOV.
„Takové rozhodnutí MOV se dalo bohužel očekávat. Ale jak už jsem řekla, válka teprve začíná a my využijeme všechny možné prostředky, abychom bránili čest našich sportovců,“ uvedla předsedkyně ruského lyžařského svazu a bývalá vynikající běžkyně na lyžích Jelena Vjalbeová.
„Dopadlo to, jak říkali. Zažalujeme je a u soudu se uvidí. S rukama v klíně sedět nebudeme,“ řekl skeletonista Treťjakov, kterému rozhodnutí arbitráže vrátilo olympijské zlato ze Soči.
Předseda Thomas Bach v neděli prohlásil, že je zklamán verdiktem arbitrážního soudu a Mezinárodní olympijský výbor uvažuje o tom, že se proti němu odvolá. Rovněž uvedl, že CAS potřebuje reformu, aby jeho rozsudky byly kvalitnější a měly kontinuitu.
Předseda CAS John Coates v pondělí reagoval prohlášením, že vzal Bachova slova na vědomí a jeho instituce se jimi bude zabývat. „Sportovci mají právo na důvěryhodné soudní procesy na všech úrovních, zvlášť u CAS,“ uvedl Coates. „Odůvodněné rozhodnutí v zásadních případech je mimořádně důležité. Komise v případech 39 ruských sportovců na nich pracují a těšíme se, že je co nejdříve zveřejníme. CAS bude dále pracovat na tom, aby zajistil konzistenci a kvalitu soudního rozhodování,“ dodal Coates.
Na pozvání komise MOV bude v Pchjongčchangu 168 ruských sportovců, kteří budou startovat pod oficiálním označením „olympijský sportovec z Ruska“.