Pomoc džihádistům proti Asadovi

USA jsou prý připraveny zakročit v Sýrii, pokud budou muset

Pomoc džihádistům proti Asadovi
USA jsou prý připraveny zakročit v Sýrii, pokud budou muset

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spojené státy zakročí proti stále intenzivnějším vojenským útokům syrského vládnoucího režimu proti civilistům v oblastech ovládaných povstalci, pokud se nepodaří efektivně zastavit toto násilí Radě bezpečnosti OSN. Oznámila to v pondělí americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, která upozornila, že USA jsou připraveny zasáhnout, pokud budou muset, a to stejně jako tomu bylo loni. Tehdy v reakci na chemický útok v syrském městě Chán Šajchún vypálily americké lodě rakety na syrskou armádní základnu.

"Není to cesta, kterou bychom se chtěli vydat, ale jsme na ni připraveni," řekla podle agentury Reuters Haleyová v projevu k RB OSN v New Yorku.

Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od 18. února cílem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech přišlo už o život více než 1000 lidí a uvězněno v této enklávě na okraji Damašku je stále na 400 tisíc civilistů. Před dvěma týdny RB OSN přitom vyzvala ke klidu zbraní. Její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní.

"Toto není žádné příměří... Příměří selhalo," řekla dnes Haleyová. Dodala, že USA mohou zakročit, stejně jako loni, kdy americké rakety zasáhly základnu syrské armády, po útoku, při kterém podle expertů syrská vládní vojska použila proti civilistům jedovatou látku sarin.

"Rada bezpečnosti tehdy neučinila potřebné kroky, a Spojené státy tak úspěšně zasáhly leteckou základnu, odkud Asad spáchal chemický útok... Dnes opakujeme naše varování," uvedla Haleyová. Velvyslankyně USA při OSN rovněž obvinila syrskou vládu a její spojence Rusko a Írán, že využili klauzule v rezoluci o příměří, která umožňuje dále bombardovat příslušníky teroristické organizace Al-Káida a další radikály k tomu, aby útočili na školy, nemocnice a další budovy, kde jsou civilisté. Spojené státy proto podle ní budou usilovat o schválení nové rezoluce o příměří, kde tato klauzule nebude.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím vyzval Radu bezpečnosti, aby okamžitě zajistila do východní Ghúty přístup humanitárním pracovníkům. "Je nezbytné, aby byla umožněna humanitární evakuace," uvedl Guterres. Rovněž vyzval všechny státy, aby zajistily respektování příměří. Poznámka však nebyla výslovně adresována Rusku, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada.

Boje se od schválení rezoluce RB OSN o příměří podle Guterrese zintenzivnily a syrská vláda už získala kontrolu nad více než 60 procenty východní Ghúty. Šéf OSN zdůraznil, že do Ghúty byla humanitární pomoc za tu dobu dopravena pouze dvakrát a žádný zraněný či nemocný člověk podle informací OSN z enklávy evakuován nebyl. Situace v Sýrii je den ode dne horší, dodal Guterres.

Zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja mezitím označil východní Ghútu za "semeniště terorismu" a řekl, že syrská vláda má naprosté právo snažit se odstranit hrozbu, jež terorizuje syrské civilisty. Nedávné chemické útoky ve východní Ghútě, při kterých byl použit chlór, jsou dílem islamistů, nikoliv syrské vlády, pokračoval. Podle agentury AP Něbenzja rovněž naznačil, že dnešní výroky Haleyové jsou snahou USA ospravedlnit budoucí vojenský zákrok v Sýrii. Příměří je proto v tuto chvíli nereálné a Moskva dává přednost nové dohodě, po které by následovalo vyhlášení bezpečnostních zón, zdůraznil.

,