Internetová revoluce od Muska? Satelitní sítě nabídnou levné připojení a 100% pokrytí planety
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco svět horlivě debatuje, kdo se ujme výstavby sítí 5G, několik technologických firem se vydává trochu jinou cestou. Společnosti miliardářů Elona Muska i Jeffa Bezose si kladou za cíl vytvořit novou internetovou síť, která by pokryla i ty nejodlehlejší části zeměkoule a nabídla relativně levné připojení za všech okolností. Pomoci v těchto plánech by jim měly tisíce satelitů vyslaných na oběžnou dráhu kolem Země.
Musk své záměry odhalil už před rokem, až na konci dubna ale dostal zelenou od Federální komise pro komunikaci (FCC) pro vybudování nové internetové sítě. Ambiciózní projekt Starlink, který má na starost Muskova firma SpaceX, tak může v klidu přejít k realizaci a pomalu vysílat první satelity na oběžnou dráhu Země.
A nebude jich málo – podle vyjádření firmy bude pro uspokojivé a stabilní internetové pokrytí nezbytných téměř 12 tisíc satelitů. Většina z nich – zhruba 7 tisíc – by se měla pohybovat ve výšce 340 kilometrů nad zemským povrchem. Další část se bude nacházet ve výšce zhruba 550 kilometrů a zbytek bude umístěna 1 100 kilometrů nad zemí.
Tím chce Musk docílit levného a dostupného internetového připojení pro všechny kdekoliv na světě, podle něj vyslané satelity pokryjí i ty nejodlehlejší části planety. Projekt Starlink je nicméně stále na startovní čáře. Družice dopraví SpaceX na zemskou orbitu postupně, první z nich by měly odstartovat ještě letos, pakliže poslední testy nenarazí na nějaké překážky. V prvních vlnách počítá firma s několika sty satelity.
O jejich vynesení se mají postarat rakety Falcon 9. Přestože je poslední dobou sužují větší či menší komplikace, sobotní start s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), proběhl bez problému. Síť Starlink by podle prvních odhadů mohla být dokončena do devíti let s tím, že Muskův internet může fungovat ve vybraných oblastech ještě mnohem dříve.
Stejné plány má i šéf Amazonu i další firmy
Musk a jeho společnost SpaceX nicméně čelí nemalé konkurenci. Obdobnou síť chce vybudovat třeba firma OneWeb, která již od roku 2017 pracuje na vlastních satelitech a jež letos na jaře vyslala prvních šest testovacích družic na oběžnou dráhu prostřednictvím ruské rakety Sojuz.
Konkurent Starlinku sice plánuje menší počet satelitů – mluví o 900 kusech – satelitové internetové připojení ale údajně nabídne prvním zájemcům již letos. Nyní OneWeb chce vysílat na oběžnou dráhu družice každý měsíc, jednotlivé starty raket ponesou s sebou 30 satelitů.
Třetím největším hráčem na poli satelitního internetového připojení je i vesmírná společnost Blue Origin, za níž stojí zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Ten se spojil s kanadskou firmou Telesat, jejíž síť údajně urychlí expanzi sítí 5G, přinese vysokorychlostní služby i na venkov do odlehlých oblastí a pro komerční a vládní spojení nabídne novou úroveň výkonu.
K vybudování globální sítě má sloužit raketa společnosti Blue Origin nazvaná Blue Glenn, poprvé by měla startovat v roce 2021. Počet startů ani množství družic společnosti neupřesnily.