Vláda v Madridu schválila existenci odborů prostitutek, nyní zděšeně bojuje o jejichzrušení

Vláda v Madridu schválila existenci odborů prostitutek, nyní zděšeně bojuje o jejichzrušení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Španělská vláda řeší ožehavý problém s prostitucí. Úřad spadající pod ministerstvo práce totiž schválil fungování odborů pro prostitutky a prostituty (OTRAS), které splnily všechny podmínky pro existenci. Sama ministryně práce, Magdalena Valeriová, se však nyní staví silně proti a má podporu celé vlády. Informace uvádí španělský deník El Mundo.

Valeriová ve čtvrtek uvedla, že byla „podvedena a šokována“, když zjistila, že úřad spadající pod její resort schválil existenci organizace pro prostitutky a prostituty. Ačkoliv sice splňují veškeré podmínky, tak její vláda by „nepodpořila unii provozující ilegální aktivitu, která je v rozporu se základními právy žen a mužů, kteří kvůli chudobě či jiným důvodům nabízejí svá těla ke zneužití jiným osobám.“ 

Již v pátek mluvčí vlády Isabel Celaa sdělila médiím, že vláda pravděpodobně využije práva k odebrání registrace OTRAS. „Vláda by v žádném případě neakceptovala odbory sexuálních pracovníků,“ dodala ještě mluvčí španělské vlády.

Svoji ministryni přímo podpořil i španělský premiér Pedro Sánchez. „ Prostituce není ve Španělsku legální a tato vláda nebude podporovat jakékoliv organizace provozující ilegální aktivitu,“ napsal nový premiér na svém twitterovém účtu a dodal, že jeho vláda je „feministická a podporující potlačení prostituce“.

Představitelka OTRAS Concha Borrellová členy vlády za jejich vyjádření zkritizovala. Prostitutky a prostituti mají podle ní mít stejná práva jako jiní pracovně činní lidé. 

Prostituce je ve Španělsku tolerována, ale nijak regulována. Prostitutky a prostituti nejsou za nabízení svých služeb nijak trestáni, pokud tak nečiní na veřejných prostranstvích. Samotný zákon je zaměřen především na obchod s lidmi. Z evropských zemí dosud prostituci legalizovalo pouze Nizozemí, Švýcarsko, Rakousko a Německo.

, tk

31. srpna 2018