ukrajina volí prezidenta

Na Ukrajině vyhrál Zelenskyj před Porošenkem. Tymošenková průzkumy neguje

ukrajina volí prezidenta
Na Ukrajině vyhrál Zelenskyj před Porošenkem. Tymošenková průzkumy neguje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

První kolo ukrajinských prezidentských voleb s odstupem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj, do druhého kola by měl spolu s ním postoupit dosavadní prezident Petro Porošenko. Potvrdily to všechny čtyři průzkumy provedené u volebních uren, jejichž výsledky byly zveřejněny po uzavření volebních místností. Expremiérka Julija Tymošenková však průzkumům nevěří a tvrdí, že postupuje se Zelenským ona.

Zelenskyj podle průzkumu získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Expremiérka Julija Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. K deseti procentům by se podle průzkumu u uren měl blížit volební zisk proruského kandidáta Jurije Bojka, za ním následuje na pátém místě vůdce liberální Občanské pozice a bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko se sedmi procenty.

Svůj průzkum s prakticky stejnými výsledky zveřejnila i kyjevská sociologická služba Socis. Zelenskyj na prvním místě podle ní získal 30 procent a Porošenko na druhém 19 procent hlasů. Tymošenková je i v tomto průzkumu až třetí se 14 procenty. 

Tymošenková nevěří průzkumům a tvrdí, že postupuje ona

Volební štáb bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové označil průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama Tymošenková dnes na tiskové konferenci po oznámení prvních odhadů řekla, že spolu s vítězem prvního kola Volodymyrem Zelenským postupuje do druhého kola ona.

Podle Tymošenkové, která se odvolala na průzkumy své politické strany Vlast, získal Zelenskyj 27 procent hlasů a druhá za ním je Tymošenková s 21 procenty. Porošenko je se 17,5 procenta až třetí, tedy nepostupující.

„Jsme přesvědčeni, že průzkumy u volebních uren, podle nichž je Porošenko na druhém místě, neodpovídají skutečnosti. Svědčí o tom naše hodnocení a průzkumy. Naši lidé zorganizovali vlastní všeobecný průzkum,“ prohlásila Tymošenková.

Podle agentury TASS Tymošenková vyzvala své stoupence, aby se dostavili k volebním místnostem a „domáhali se spravedlivého volebního výsledku“. Je prý přesvědčena, že po reálném sečtení hlasů „přestane Porošenkova mafie existovat“. Podle agentury RBK panuje ve volebním štábu Tymošenkové napjatá atmosféra. „Sociologické průzkumy se staly nástrojem manipulací,“ řekl poradce Tymošenkové Serhij Vlasenko.

Zelenskyj předpokládané výsledky prvního kola označil za „první krok k velkému vítězství“. Dodal, že „průzkumů je hodně, ale vítěz je jen jeden“. Volební tým Zelenského se údajně obává, že zástupci Tymošenkové budou odvolávat své lidi z volebních komisí, aby sabotovali proces sčítání hlasů.

Porošenko na ohlášení průzkumů reagoval slovy, že žádné informace o porušení volebních regulí výsledek nezpochybnily. „Tak ostrá konkurence na Ukrajině nikdy nebyla,“ řekl prezident. „Ještě to není vítězství, ale udělali jsme k němu ohromný krok,“ vzkázal svým stoupencům.

Druhé kolo voleb se má konat 21. dubna.

,