Letadlo, pyramida. Trumpův exministr strhal evropská opatření proti drahým energiím
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Některá opatření, která přijaly evropské vlády s cílem udržet náklady na elektřinu na nízké úrovni, lze popsat jako Ponziho schéma, nazývané také letadlo či pyramida. Řekl to zpravodajskému serveru CNBC Dan Brouillette, který za vlády Donalda Trumpa zastával funkci ministra energetiky.
Jedním z nejjednodušších politických nástrojů je schválit zákon, přivlastnit si peníze a dát je občanům na zaplacení jejich účtů za elektřinu, řekl Brouillette. Varoval však před inflačním dopadem takových opatření v případě, že vlády použijí takovou politiku k řešení prudkého nárůstu cen. „Zmírňuje to okamžitou bolest, pokud nemůžete zaplatit účty za elektřinu, ale peníze se pohybují v kruhu. Prostě jdou od spotřebitele k elektrárenské společnosti, není to dlouhodobé řešení,“ uvedl.
Brouillette se domnívá, že spotřebitelé mohou v nejbližší době očekávat vyšší ceny energií. Ropné trhy po celém světě jsou velmi napjaté a s blížící se zimou bude více ropy použito k vytápění a dalším účelům. Saúdská Arábie navíc naznačuje, že sníží těžbu. Odpovědí na zmírnění nedostatku ropy je těžit více a je důležité, aby se USA vrátily v těžbě na úroveň před pandemií, řekl Brouillette. V současnosti je podle něj těžba v USA zhruba milion a půl barelů denně pod úrovní z doby před dvěma a půl až třemi lety a je podle něj důležité, aby se těžba vrátila na tuto úroveň.
Generální tajemník Mezinárodního energetického fóra Joseph McMonigle se také domnívá, že dodávky ropy stále zaostávají za poptávkou. „Mnoho lidí si myslí, že rozdíl mezi nabídkou a poptávkou je dílem OPEC nebo OPEC+, ale polovina z toho stále pochází od producentů v USA,“ řekl.
OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem.
Brouillette označil za „podivný“ požadavek vlády současného prezidenta Joea Bidena povzbudit americké těžaře k zastavení vývozu a upřednostnění amerických spotřebitelů. Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová nedávno vyzvala rafinerie v zemi, aby omezily vývoz pohonných hmot a místo toho vytvořily jejich zásoby.
Podle Brouilletta je však takový krok „nemožný“, protože trh s ropou je v situaci, která se nazývá backwardation, tedy že současná cena komodity se obchoduje výše, než je cena termínového kontraktu. To podle něj znamená, že producenti mají větší motivaci nabízet svůj produkt na trhu.