Nizozemci u soudu

Bránili jsme přítele, tvrdí útočníci, kteří v centru Prahy brutálně zbili číšníka

Nizozemci u soudu
Bránili jsme přítele, tvrdí útočníci, kteří v centru Prahy brutálně zbili číšníka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bratři Aräsh a Armin Nahviovi z Nizozemska, kteří jsou obžalováni z loňského pokusu o vraždu číšníka z restaurace v centru Prahy, u pondělního soudu uvedli, že na jejich skupinku jako první fyzicky zaútočil manažer podniku. Do konfliktu se údajně zapojili, aby bránili své přátele. Mužům, kteří přijeli do české metropole na rozlučku se svobodou, hrozí deset až 18 let vězení. Brutální zbití číšníka, jenž po bratrech žádá odškodné 2,6 milionu korun, zachytily kamery.

Incident se stal loni 21. dubna na zahrádce restaurace Polpo, která se nachází u obchodního centra Quadrio. Slovní spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol. Z následné rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přišel na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Obžaloba označuje za dva hlavní agresory právě bratry Nahviovy.

„Chtěli jsme v Praze popíjet a užít si to, což jsme přesně dělali až do toho incidentu,“ uvedl v pondělí u pražského městského soudu anglicky Armin, který se před vzetím do vazby živil jako osobní trenér a kterému bude tento týden 29 let. Tvrdí, že manažer restaurace bezdůvodně a nečekaně napadl jeho kamaráda, a to ve chvíli, kdy už se skupinka po slovním konfliktu zvedala k odchodu. Na bitku si prý příliš nepamatuje.

Se stejnou verzí ohledně počátku rvačky přišel i dvaatřicetiletý Aräsh, který před příletem do ČR podnikal v internetovém marketingu. Také on vypovídal v angličtině, tlumočníka do nizozemštiny bratři odmítli. „Vzpomínám si, že jsem někoho kopl dvakrát nebo třikrát do zad, ale byly to kopy nízké intenzity, zezadu do žeber,“ řekl. Přiznal také jeden kop do obličeje.

Cizinci z místa činu utekli a večer téhož dne odjeli do Berlína. Tvrdí, že to měli od počátku v plánu. Do Prahy se následně vrátili, protože odtud měli koupené letenky domů. Na pražském letišti je zadržela policie. Bratři nyní uvedli, že netušili, že číšníkovi způsobili tak vážná zranění a že je policisté hledají. Z videa útoku, které zhlédli ve vazbě, byli podle vlastních slov v šoku – vůbec se prý totiž neshodovalo s jejich vzpomínkami. „Vypadalo to, že se chovám jako nějaký robot,“ řekl Aräsh. Sourozenci také připustili, že v Praze pili alkohol mnohem více, než jsou normálně zvyklí.

Fyzický i psychický stav zraněného číšníka není ani rok po incidentu dobrý, muž se musel podrobit několika operacím. „Jsem v pracovní neschopnosti, mám zákaz fyzické námahy,“ popsal u soudu. Oba obžalovaní se mu ústně omluvili, dříve mu zaslali rovněž omluvné dopisy. Nabídli mu také, že mu podle svých možností uhradí způsobenou újmu.

Číšník vypověděl, že skupina turistů obsluze restaurace vulgárně nadávala a plivala po ní. „Celou dobu čekali na záminku, my jsme se furt chovali slušně,“ tvrdí. Podle čtené výpovědi dalšího svědka pak manažer podniku skutečně do jednoho z problémových návštěvníků strčil, stalo se tak ale poté, co jiný člen skupinky kopl do stolu tak, že se rozbilo nádobí a jedna z židlí odletěla směrem k dalším hostům.

Obhájci obžalovaných poukázali na to, že číšník si mohl zranění hlavy přivodit i pádem na dlažbu. Chtějí proto povolat vlastního znalce. Experty z oboru lékařství vyslechne soud 30. dubna.

Policie bratry původně vinila z těžkého ublížení na zdraví, později ale kvalifikaci zpřísnila na pokus o vraždu. Muži jsou obžalováni také z výtržnictví. Armin se navíc zodpovídá z pokusu o ublížení na zdraví. V noci před zbitím číšníka podle obžaloby udeřil do obličeje mladíka, s nímž se pohádal před klubem v Dlouhé ulici. Tento muž řekl, že se zastával kamarádky, které jeden člen Nahviho party sahal na prsa. Nahvi vinu popírá, žádný konflikt prý neměl.

Třem dalším členům skupiny turistů soud už dříve uložil podmíněné tresty a pětileté vyhoštění z Česka.

,

15. dubna 2019