napětí v Chemnitzu

Čelem vzad. Šéf německé kontrarozvědky už prý nezpochybňuje video z Chemnitzu

  -

Hans-Georg Maassen, Foto: screenshot video DW

napětí v Chemnitzu
Čelem vzad. Šéf německé kontrarozvědky už prý nezpochybňuje video z Chemnitzu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen už podle serveru Spiegel Online nezpochybňuje, že video ukazující útok na přistěhovalce v Chemnitzu (Saské Kamenici) je pravé. Ještě v pátek přitom tvrdil, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci, čímž vzbudil bouři na německé politické scéně. Jejím výsledkem je volání po jeho konci v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Maassen ale kritizuje média, že ho příliš rychle zveřejnila, aniž někdo mohl jeho pravost ověřit.

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z niž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. Některých z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali policii, média i přistěhovalce. Zaútočili také na jednu židovskou restauraci.

Útoky na přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby tvrdě odsoudili němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), která v jejich souvislosti hovořila o štvanicích. Proti tomuto tvrzení se ale v pátek nečekaně veřejně postavil šéf kontrarozvědky Maassen, když prohlásil, že nemá důkazy o tom, že se v Chemnitzu odehrály štvanice proti přistěhovalcům.

Navíc zpochybnil video, které jeden z útoků ukazuje. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu.

Své tvrzení, které přivítali mimo jiné stoupenci krajní pravice a kritici médií, které video využily, ale ničím nepodložil, a proto se stal terčem tvrdé kritiky. Skončit ve funkci – pokud nepředloží jasné důkazy – by měl podle opozičních Zelených, Levice, svobodných demokratů (FDP) a také koaličních sociálních demokratů (SPD).

Vysvětlení po Maassenovi chtěl i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který se za něj ale zatím na rozdíl od Merkelové opakovaně jasně postavil. Ve vysvětlující zprávě, která má jen pár stran, už Maassen podle Spiegelu Online video nezpochybňuje. Místo toho „už jen“ kritizuje média, že ho příliš rychle zveřejnila, aniž někdo mohl jeho pravost ověřit.

Šéf kontrarozvědky ve zprávě také opakuje své přesvědčení, že se v Chemnitzu neodehrály štvanice. Zároveň připouští, že jeho vyjádření pro list Bild zanechalo příliš prostoru pro interpretace.

Jestli takové vysvětlení politiky uspokojí, se ukáže v příštích dnech. Ve středu by Maassen měl předstoupit před členy parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb.

Mnozí pozorovatelé každopádně vyjadřují překvapení nad tím, že by zkušený šéf tajné služby jen tak do světa vypustil takhle závažnou nepravdivou nebo přinejmenším nepodloženou informaci, navíc když sám před nepravdivými informacemi varoval. Někteří v pozadí aféry vidí pokračování politického střetu Seehofera a Merkelové, které dělí názor na určité aspekty migrační politiky.

,