NOUZOVÝ STAV

Babišův kabinet prodloužením nouzového stavu míří k chaosu. Má vyhlásit nový nebo žádný

NOUZOVÝ STAV
Babišův kabinet prodloužením nouzového stavu míří k chaosu. Má vyhlásit nový nebo žádný

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Další snaha vlády prodloužit nouzový stav v Poslanecké sněmovně může vyvolat velkou nepřehlednost a zmatek. Důvodem je, že Babišův kabinet chce nouzový stav prodloužit, který je však v současné době ústavně pochybný. Řešením by mělo být vyhlášení nového nouzového stavu nebo pokračování podle pandemického zákona. Podle pirátského experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála ale mohou jakékoliv restrikce a zákazy být zpochybňovány, protože omezující opatření míří na služby či maloobchod a oproti tomu na velký průmysl ne.

Postup vlády avizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po nočním jednání vlády ve čtvrtek. Tehdy uvedl, že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s jeho prodloužením do 31. března. Poslanci se k této žádosti sejdou v pátek ráno, kdy i samotný bod je pojmenován jako „Návrh na vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s prodloužením doby nouzového stavu a návrh na revokaci usnesení Poslanecké sněmovny č. 1530 ze dne 18. února 2021“.

Vláda totiž nejprve chce revokovat usnesení sněmovny, které má nouzový stav ukončit se začátkem účinnost pandemického zákona. S tím se počítalo dříve, kdy se mělo z nouzového stavu přejít na pandemický pomocí nového zákona, na kterém se dohodla vláda s opozicí. Babišova vláda ale usnesení chce zrušit a navázat na to prodloužením stavu nouze. A to naráží na první překážku.

„To znamená, že pokud by se stalo, že bude revokování usnesení o zrušení nouzového stavu k 27. únoru a místo toho se vydalo usnesení, že se od stejného data nouzový stav prodlužuje, tak by nastala situace, že bude prodloužen nouzový stav, který apriori byl špatně vyhlášen. To by bylo velmi nežádoucí a dostali bychom se spíše do chaosu, kdy by nikdo nevěděl, co se dá vymáhat a co ne,“ řekl pro Echo24 pirátský expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.

Podle něj je totiž současný nouzový stav zatížený chybou, kterou potvrdil v odůvodnění Městský soud v Praze ve věci Gymnázia Na Zatlance. S tím souhlasí i ústavní právník Jan Kysela, podle kterého by vláda měla žádat o nový nouzový stav, který bude jinak zformulován. „Ten by měl být postaven trochu jinak, především na základě toho, že máme přehlcené zdravotnictví. Mohly by tam také implementovány prvky pandemického zákona, nouzový stav by nakonec nemusel být tak plošný,“ vysvětlil pro ČRo Kysela. „Mířil by zkrátka pouze k tomu, na co nestačí pandemický zákon, což je například plošná regulace pohybu,“ dodal.

Vláda prodloužení nouzového stavu zdůvodňuje tím, že je potřeba omezit pohyb obyvatel a na to by pandemický zákon nestačil. Stav nouze má pak také pomoci k tomu, aby studentům a medikům byla nařízena práce v nemocnicích. Vydané restrikce ale mohou být znovu napadeny u Ústavního soudu, což připustil i Dostál. Podle něj sice lze odůvodnit krizová opatření omezující maloobchod, služby či pohyb. Odůvodnění ale bude narážet na zásadní rozpor, kdy je v chodu bez omezení stále velký průmysl. „Ten je přitom z povahy věci velmi rizikový a nachází se zde ohniska nákazy,“ řekl Dostál.

Podle něj je totiž možné, že vláda nechce do průmyslu sáhnout kvůli tomu, že by tím stát získal pouze vysokou nezaměstnanost nebo výpadek produkce. „Už na počátku padlo poměrně jasně, že velký průmysl se nezavře. To celkem chápu. Problém je, že malý podnik má stejná práva jako velký. Když dojde k uzavření holičství nebo hospody, tak by se měly zastavit pásy ve výrobě,“ řekl pro Echo24 Dostál. „Museli by buď zavřít všechno, nebo nic. Pokud všechno, tak by to bylo velmi drahé. Jejich argument bude, že jsou esenciální odvětví, jako je třeba energetika. K zachování chodu státu ale škodovku nepotřebujete,“ dodal.

Na možné problémy s prodloužením nouzového stavu ale upozorňují i poslanci z opozičních stran. Upozorňuje na to zejména koalice Spolu ve složení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Zrušovací usnesení nelze revokovat, protože bylo publikováno ve Sbírce zákonů, a je tudíž definitivním rozhodnutím,“ uvedla koalice.

„Návrh na revokaci usnesení považuji za nepřijatelný a ODS ho nepodpoří,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Sněmovna by také měla v pátek schválit pandemický zákon, který jí vrátil Senát. „Zákon bude platit včas podle původních dohod. Vláda může přijímat zdůvodněná opatření i bez nouzového stavu,“ doplnil Dostál.