Očkovaní v cizině mají smůlu. Vláda chce testovat po dovolené všechny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco očkovaní Češi se dočkali zjednodušených podmínek cestování do některých zemí bez dalších omezení, ti, kteří dostali vakcínu v zahraničí, mají při cestě do Česka nadále smůlu. Ministerstvo zdravotnictví je totiž považuje za nenaočkované a kvůli cestě domů si tak musejí zaplatit několik PCR testů a absolvovat karanténu. To se setkává s četnou kritikou od lidí, kteří poukazují na nelogičnost těchto pravidel. Resort však argumentuje tím, že v rámci Evropské unie dosud neexistuje jednotný postup, a čeká se na covidpasy, které by měly situaci vyřešit. Epidemiolog a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal však mluví o tom, že PCR test by měl podstoupit každý, kdo se vrátí z dovolené, a to i z té v tuzemsku. O tom nyní mluví i premiér Andrej Babiš (ANO).
Lidé, kteří mají aspoň 22 dní po první dávce očkování, se mohou bez karantény a nutnosti testu vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika. Stejně tak mohou na české území vstupovat osoby, které mají 22 dní po první dávce, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Vláda chce také prioritně v cestování rozvolňovat v případě oblíbených turistických destinací, jako jsou Chorvatsko a Řecko.
Nic z toho ovšem neplatí, dostali-li cestovatel vakcínu a certifikát o očkování jinde než v České republice. „Osoby, které podstoupily vakcinaci v zahraničí, jsou podle ochranného opatření ministerstva zdravotnictví nyní brány jako nenaočkované,“ uvedl k tomu rezort.
Jak uvádí ministerstvo ve svém opatření, důvodem je to, že nemá možnost si pravost vystaveného certifikátu ověřit. „Z důvodu kontroly, kdy prozatím neexistuje jednotný postup v rámci EU a možnost ověřit si pravost certifikátu vystaveného jiným členským státem a předejití možného zneužití, a to s tím, že uvolnění pro očkované osoby je skutečně velmi zásadní, proto je třeba mít jistotu, že osoba skutečně byla naočkována, se toto uvolnění aplikuje pouze na v ČR vydané certifikáty o očkování,“ uvádí se v dokumentu.
Vznikají pak ovšem situace, kdy lidé, kteří podstoupili vakcinaci v zahraničí, například ve Spojených státech, musejí při cestě do Česka již na letišti v dané zemi podstoupit PCR test. Další pak absolvují po příletu a následně jdou minimálně na pět dní do karantény.
Test po návratu z dovolené bude možná nutný pro všechny
Podmínky by se ale mohly znovu zpřísnit pro všechny. Rada vlády pro zdravotní rizika totiž navrhuje, aby se po návratu z dovolené nechali testovat povinně všichni. Epidemiolog Petr Smejkal mluví například o riziku zavlečení nových mutací. „Já osobně bych třeba byl pro testování PCR testy při návratu z jakékoli země. A to i lidí, kteří jsou již očkovaní. Hodně by to snížilo riziko dovezených mutací,“ uvedl v rozhovoru pro server iDnes.
Smejkal dokonce tvrdí, že PCR test by se měl absolvovat u neočkovaných i po návratu z delšího pobytu v jiném okresu na území Česka. „Když se zaměstnanec vrátí z vnitrostátní dovolené do práce, mění prostředí, je tam riziko přenosu nákazy. Měl by být podle mého názoru otestován PCR jedním testem zdarma, očkovaný pouze při návratu ze zahraničí, z tuzemska to u očkovaných asi nutné není,“ uvedl.
Vyřešit návrat z dovolených lépe než v loňském roce, označil za důležité i Babiš. „I při návratu z dovolené budeme muset se nechat testovat. Musíme ochránit naši zemi od nějakých mutací, které by mohly přijít ze zahraničí,“ uvedl. V plánu je podle něj také dobrovolné testování ve firmách.