Politická krize na Slovensku

Chce Kiska otevřený boj? Žádá novou vládu s novými ministry

Politická krize na Slovensku
Chce Kiska otevřený boj? Žádá novou vládu s novými ministry

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Politická krize na Slovensku nadále pokračuje. Prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu. Podle slovenského ústavního právníka Jána Drgonce se prý rozhodnutím nejmenovat vládu inspiroval událostmi v České republice. Politoložka Aneta Világi tvrdí, že se Andrej Kiska rozhodl jít do otevřeného politického boje s vládní koalicí. Pellegrini pak ohlásil, že další návrh na nominaci ministrů podá v průběhu dneška.

Ústavní právnik Ján Drgonec si myslí, že Andrej Kiska dal nejmenováním nové vlády najevo, „že v úřadě nesedí vstřícný prezident, který na všechno kýve,“ uvedl zpravodajský portál Aktuality. Upozornil také, že jediné rozumné řešení by byly předčasné volby. Pověřit lídra vítězné politické strany ve volbách sestavováním vlády je ústavní konvence, ale ne povinnost. „A Pellegrini těch pokusů nemusí dostat hodně,“ řekl Ján Drgonec.

Politoložka Aneta Világi naopak tvrdí, že Kiska přešel do otevřeného boje s vládou. „Prezident se rozhodl, že půjde do otevřeného politického konfliktu s vládní koalicí. O nominacích měl odůvodněné pochybnosti, zda nepůjde o vládu, na kterou by měl vliv Robert Fico. To byl zřejmě hlavní důvod, proč se Kiska rozhodl odmítnout takovou vládu a proč říká, že pro něj není důvěryhodná ve smyslu, aby uklidnila situaci a nepolarizovala společnost,“ řekla Aneta Világi pro deník SME.

Místo Ráže půjde Drucker

Na nedostatek kvalitních lidí poukazuje sociolog Michal Vašečka.  „Předpokládám, že strana Smer zareaguje vůči prezidentovi trochu ostřeji, naznačují to reakce jednotlivých představitelů strany. Prezident Kiska se rozhodl v rámci ústavních možností, které má. V tuto chvíli zřejmě strana Smer nebude schopná reagovat tak rychle, jako tomu bylo před pár dny, protože ta rychlost byla i na slovenské poměry mimořádná,“ řekl Michal Vašečka deníku SME.

Peter Pellegrini, který je pověřený sestavením vlády, však doručí ve středu nový seznam jmen. Na post ministra vnitra nenavrhne Jozefa Ráže, ale nynějšího ministra zdravotnictví Tomáše Druckera. Drucker navrhl Pellegrinimu Ráže, který byl jeho náměstkem. Na ministerstvo zdravotnictví by pak měla přijít bývalá tajemnice ministerstva Andrea Kalavská.

Místopředseda vládní strany SNS Anton Hrnko uvedl, že vnímá pozitivně, když se Peter Pellegrini odpoledne s Andrejem Kiskou dohodli, že bude Drucker ministrem vnitra. „Tomáš Drucker je skutečně dobrý manažer. Pokud jde o věci, které společnosti nejvíce vadí, velmi rychle bychom se mohli dostat k tomu, že se oddělí inspekce ministerstva vnitra od ministra,“ řekl Anton Hrnko. Dodal také, že by mu nevadilo, aby ministr vnitra přišel o možnost jmenovat policejního prezidenta.

Opozice souhlasí s Kiskou

S prezidentem Kiskou však souhlasí opoziční strany. „Pokud má být vyšetřená dvojnásobná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, musí být vyšetřené věci, o kterých zavražděný novinář psal. Nevíme, která z konkrétních věcí, o kterých psal, vedla k jeho zavraždění. Drtivá většina jeho článků se ale týkala korupčních kauz, které sahají k lidem blízkým ke straně Smer. Pokud nepřijdou s důsledným a spravedlivým vyšetřováním všech věcí o kterých psal, nedozvíme se, kdo je za dvojnásobnou úkladnou vraždou,“ řekl předseda strany SaS Richard Sulík.

Předseda hnutí Sme rodina nezná přesné důvody, proč Kiskovi vadí nominace Jozefa Ráže. Prezidentovo rozhodnutí je ale nutné respektovat. „Tady nejde o opozici nebo o koalici, jde o lidi. A k lidem bychom se měli chovat zodpovědně. V této vybičované atmosféře je transparentnější nechat rozhodnout lid,“ řekl předseda Sme rodina Boris Kollár.