Sněmovna se sklonila před Zemanem. ANO a spol odmítlo hlasovat o novičoku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí ANO, SPD a KSČM neumožnili Sněmovně jednat o výrocích prezidenta Miloše Zemana o novičoku. Poslanci hnutí ANO se jednání účastnili, ale na protest se nepřihlásili hlasovacími kartami, a tak Sněmovna nebyla usnášeníschopná. Tím, že bylo přihlášeno jen 39 poslanců, předseda Sněmovny Radek Vondráček schůzi odložil na neurčito. Opozice se sice snažila bod zařadit do řádné sněmovní schůze, ale byla přehlasovaná.
Opoziční poslanci chtěli jednání o novičoku po neúspěšném jednání zařadit na program řádné schůzi Sněmovny. Navrhl ho předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podpořil ho šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle Miroslava Kalouska je normální, že se vláda či prezident snaží zjistit informace od zpravodajských služeb. „Nikde na celém světě to potom prezidenti netroubí do veřejnosti, pokud účelem tohoto kroku není vzkázat do Kremlu: „Podívejte se, jak já tady bojuji za vaši propagandu,“ řekl Kalousek s tím, že to byl podle něj účel prezidenta Miloše Zemana.
Na zařazení bodu novičok do řádné schůze apeloval i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Nechápu, v čem je kromě servility k prezidentu Zemanovi, je problém se tady o tom dvě hodiny bavit,“ řekl Bartoš. Návrh KDU- ČSL znovu jednat o novičoku byl ale odmítnut. Poslanci schválili jako první dnešní bod jednání rozpravu o fiskálním paktu.
„Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat – nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla Sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, to je navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu,“ komentoval situaci na Twitteru Kalousek. Podle šéfa klubu KDU-ČSL Jana Bartoška byly v sále minimálně dvě třetiny poslanců. Předpokládá, že všichni poslanci, kteří požádali o svolání mimořádné schůze k případu novičok a v sálu se nacházeli, do hlasovacího systému přihlášeni byli.
Mimořádná schůze k Novičoku : Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat – nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, t.j. navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 31, 2018
Do elektronického hlasovacího systému byly ráno přihlášeny nejvýše čtyři desítky poslanců, jejich počet kolísal. V případě, že začal růst, jiní poslanci se zřejmě opět odhlašovali. Opticky však bylo v jednacím sále členů dolní komory více. K tomu, aby byla Sněmovna usnášeníschopná, musí být do systému přihlášeno nejméně 67 poslanců.
Minulý týden ČSSD bod podpořila
Sociální demokraté minulý týden s výjimkou svého místopředsedy Jaroslava Foldyny bod k novičoku podpořili. Nyní ale avizují, že pro program mimořádné schůze hlasovat nebudou. „ČSSD považovala za správné, aby se tato věc projednala na plénu sněmovny. Tím, že hnutí ANO nehlasovalo dle dohody organizačního výboru, dalo šanci pravicové opozici ke svolání mimořádné schůze,“ uvedl pro deník Echo24 předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.
„Program mimořádné schůze ale ČSSD nepodpoří, jelikož by šlo především o exhibici pravice, a už by se neřešil základ toho, co jsme chtěli v tzv. kauze novičok projednávat,“ dodal Jan Chvojka, podle něhož rozhodnutí ČSSD nesouvisí s tím, že proti schválení programu mimořádné schůze budou znovu hlasovat ANO, SPD i komunisté. Sociální demokraté až do 14. června hlasují ve vnitrostranickém referendu o vstupu do menšinové vlády s ANO, podporované komunisty. Hlasovací koalici ANO, SPD a komunistů, jež se pro některá hlasování ve sněmovně zformovala už loni na podzim, řada členů ČSSD kritizuje.
Ještě před hlasováním o programu mimořádné schůze mají poslanci možnost promluvit s přednostním řečnickým právem. Tedy předsedové sněmovních stran a klubů.
Mimořádnou schůzi svolala TOP 09
Mimořádnou schůzi k prezidentovým slovům o výrobě jedu novičok v ČR svolala TOP 09 za pomoci lidovců, ODS, Pirátů a STAN. „Všichni jsme přesvědčeni, že sněmovna by měla napravit sabotáž, které se vůči vlastní zemi dopustil prezident republiky Miloš Zeman,“ řekl předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.
Minulý týden bod k Zemanovým výrokům zamítly kluby ANO, KSČM s výjimkou svého místopředsedy Jiřího Dolejše, a SPD. A to přesto, že se na zařazení bodu před jednáním sněmovny dohodl organizační výbor dolní komory. Společný sněmovní postup této hlasovací koalice okamžitě zkritizovala opozice s odkazem na to, že se ANO snaží o menšinovou vládu s ČSSD, ve sněmovně ale hlasuje s SPD a KSČM.
Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využilo Rusko ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.
Prezidentova slova o výrobě novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval.