Stovka mrtvých, tisíce raněných. V Iráku jsou masivní protivládní protesty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Bagdádu se po zrušení dvoudenního zákazu nočního vycházení znovu demonstruje. Podle tiskových agentur jsou v centru irácké metropole slyšet výstřely. Úřady informovaly o smrti jednoho demonstranta, uvedla agentura Reuters. Protivládní protesty si od úterka vyžádaly stovku mrtvých a asi 4000 raněných, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na iráckou vládní komisi pro lidská práva. Její předchozí bilance čítala 73 mrtvých a 3000 raněných.
Většina obětí podle bilance pocházela z řad demonstrantů, protestujících od úterka proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům. Mezi mrtvými je ale také nejméně šest policistů, dodala AFP s odvoláním na zdroje z řad zdravotníků a policistů. Podle zdravotníků většina demonstrantů byla zastřelena.
Protesty se odehrávají v Bagdádu a v několika regionech na jihu země, obývaných převážně šíity. V metropoli byl dnes podle AFP zrušen zákaz nočního vycházení, ale ve městě nadále panuje silné napětí po čtyřech dnech demonstrací poznamenaných násilím.
Dozens were killed in three days of violent anti-government protests across Iraq. The protests began over unemployment and poor services but have escalated into calls for a change of government. More here: https://t.co/W6nVQaGfwQ pic.twitter.com/w2RlLySX7b
— Reuters Top News (@Reuters) October 4, 2019
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek označil požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale navzdory tomu slova neustaly, naopak zesílily. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval k demisi kabinetu a k uspořádání předčasných voleb za mezinárodního dohledu. Ke kritikům se v pátek připojil i irácký nejvyšší šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání.
Současné protesty jsou nejsilnější od začátku vlády Mahdího, který do premiérské funkce nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnoha občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k obnově země.
Události v Iráku vzbuzují pozornost v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu – Kuvajt, Bahrajn a Katar – nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku; ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet. České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestou do Iráku s ohledem na nestabilní bezpečnostní situaci, riziko únosu, zranění či usmrcení.