Plynovod Nord Stream 1 mimo provoz. Česko chystá nouzové scénáře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z pravidelné technické odstávky se může stát politická hra s ohrožením evropského a také českého průmyslu. Řeč je o běžné a plánované odstávce plynovodu Nord Stream 1, kterým se přivádí plyn z Ruska do Německa. Každoroční údržba turbín je však kvůli ruské invazi na Ukrajinu ohrožena a rutinní desetidenní omezení provozu může trvat podstatně déle. Pokud by se do 21. července dodávka plynu neobnovila v plné míře, znamenalo by to pro českou ekonomiku velké problémy. „V tom případě by musely být aktivovány regulační stupně a tudíž by musel být omezován průmysl,“ řekl pro Echo24 energetický expert Pavel Janeček.
Situace okolo plynovodu Nord Stream 1 je velmi napjatá. V pondělí 11. července má totiž dojít k odstávce plynovodu ke každoroční údržbě. Ta je vždy naplánovaná na léto a jsou při ní opravovány turbíny značky Rolls-Royce. Jedna z nich je však zaseklá v Kanadě, kam míří každý rok na údržbu pod firmu Siemens Energy. Kanada má však v současné době na Rusko uvalené sankce kvůli ruské agresi na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že turbíny spadají pod zbrojní průmysl, tak se zařízení na pohon plynovodu nemůže lehce vrátit zpět.
Během letní údržby bylo také v minulosti pravidlem, že při odstávce Nord Stream 1 navyšují kapacity v dalších plynovodech, které zajišťují přítok plynu do Evropy. „Společnost Gazprom zarezervovala v minulosti kapacity na plynovodech Jamal a Bratrství. Letos se tomu však nestalo,“ řekl pro Echo24 Janeček. Podle něj se tak může z desetidenní plánované odstávky stát neplánovaná delší politická odstávka.
Na vině současné situace je totiž jak politika Ruska, tak i na ně uvalené sankce. I z tohoto důvodu se německý ministr hospodářství Robert Habeck nechal slyšet, že se Německo obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1. Podle něj hrozí blokáda celého plynovodu, které by znamenaly velké problémy zejména v zimních měsících.
Němci se proto už nyní mají podle regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klause Müllera připravit na příchod chladného počasí. Podle něj by si domácnosti měly seřídit plynové kotle a radiátory. „Údržba může snížit spotřebu plynu o deset až 15 procent,“ řekl v rozhovoru Müller.
Problém možné delší odstávky plynovodu však dopadá i na Českou republiku. Pokud by se nepodařilo zprovoznit plynovod ve stejném rozsahu jako nyní, tak by po 21. červenci mohlo dojít na kritické scénáře. „V podstatě jsme nyní schopni na hraně provozovat průmysl. V případě, že by to tomu bylo i po deseti dnech, kdy by mělo být plánované ukončení odstávky, tak by se muselo pro zajištění bezproblémového průběhu fungování České republiky začít těžit ze zásobníků. To je ale zřejmě neprůchodné,“ řekl dále Janeček.
V současné době jsou tuzemské zásobníky zaplněny 2 443,8 miliardami kubíků, což znamená naplněnost ze skoro 73 procent. Vláda Petra Fialy (ODS) ale dříve avizovala, že se jedná o zásoby zejména na potřebu letošní zimy.
Podle Janečka by se v případě nerozběhnutí plynovodu Nord Stream 1 přešlo na regulační stupně. „Tudíž by musel být omezován průmysl. V první řadě to dopadne na nás. V Německu vymysleli přiléhavý název racionalizace provozu. To znamená, že ohřev vody například pro sprchování bude jen ráno či večer. To zde bylo naposledy po druhé světové válce,“ dodal Janeček.