Alzheimer, zima a vybájený svět

Alzheimer, zima a vybájený svět

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Filmová zima ze severu

Tradiční přehlídka kinematografie severských a pobaltských států letos proběhne ve znamení osmiček – osmý ročník přináší 28 snímků. Na diváky čeká 8 novinek, 8 filmů ze Švédka, 8 z Norska a 8 komedií. Festival zahájí finské drama Nekonečná cesta, v němž je Jussi Ketola roku 1930 přinucen finskými antikomunisty vydat se na „nekonečnou cestu“ do sovětského Ruska.

Festival Severská filmová zima proběhne ve dnech 8. až 14. února v pražském kině Lucerna, poté se přemístí do dalších 13 měst po celé České republice.

Svět v ohni

Marek Musil ve svém fotografickém cyklu WORLD ON FIRE | The Burning Man Collection zkoumá fenomén amerického uměleckého festivalu, který se od druhé poloviny osmdesátých let koná uprostřed nevadské pouště. Svým fotoaparátem zachytil i jeho méně známé odnože, a to Midburn v Izraeli a AfrikaBurn v Jihoafrické republice.

Výstava je k vidění do 8. dubna v pražské Leica Gallery.

Dýdžejské duo z New Yorku

V rámci evropského turné k debutové desce Memories… Do Not Open se američtí the Chainsmokers zastaví i v Praze. Dýdžejské a producentské duo ve složení Alex Pall a Andrew Taggart spolu začalo skládat v roce 2012 v New Yorku. Mezinárodního úspěchu dosáhli roku 2014 singlem #Selfie, loni bodovali mj. skladbou Something Just Like This, k jejímuž natáčení přemluvili i samotné Coldplay.

Koncert se uskuteční 11. února 2018 v Tipsport areně.

Tragikomicky o alzheimerovi

Hrdinku deníkového románu Nazdar, vitamíne! Ruth nedávno opustil snoubenec, a do toho ji překvapí zlá zpráva – její otec Howard ztrácí paměť. Pro uznávaného akademika jeho formátu je to samozřejmě těžká rána. Ruth to dobře ví, a proto dává výpověď, opouští velkoměsto a vrací se do domu svých rodičů, aby jim pomohla vypořádat se s novou situací, která nemůže skončit dobře.

Rachel Khongová: Nazdar, vitamíne! Albatros Media, 200 str.

Pocta mistru fantastiky

Texaský rodák Wes Anderson, jenž o sobě říká, že rád krade cizí nápady, své snímky obsazuje skoro až abnormálním množstvím bizarních postaviček. Pražské Bio Oko nabízí přehlídku jeho filmů plných „krásných outsiderů, fantaskních tvorů i charakterů, velkých lásek, dokonale promyšlených plánů i skvělých soundtracků“. Ač jsou všechny jeho snímky komponovány stejně, přece je každý jiný.

Střed fantastiky: Přehlídka filmů Wese Andersona, Bio Oko od 8. do 11. února 2018.

Útěk před sebou samým

Národní divadlo moravskoslezské poprvé uvedlo pod vedením hostujícího režiséra Pavla Kheka poetické dílo nejznámějšího norského dramatika. Mladý Peer před každodenními starostmi utíká do vybájeného světa, kde může být hrdinou, generálem, císařem a vším, čím si přeje. Kým je ale on sám? Životní překážky nezdolává, nýbrž obchází. Kam až člověk musí utéct, aby si uvědomil, že už mu nic nezbylo?

Činohru Peer Gynt uvádí Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě, scéna ND moravskoslezského.

Něco něčím

Výstava mapuje sféru působení a vlivu brněnského umělce Dalibora Chatrného, a to jednak skrze díla, jednak skrze osobnosti, s nimiž se v průběhu života potkával. Význam tohoto grafika a výtvarníka totiž nespočívá jen v originalitě jeho tvorby, ale i v bezprostředním působení na nejrůznější generace umělců a jiných osobností především v českém prostředí, konkrétně v moravské metropoli.

Výstava Něco něčím Dalibora Chatrného je k vidění do 8. dubna 2018 v brněnském Domě pánů z Kunštátu.

O Praze zvenčí

Vznik knihy je částečně spojen s naším hlavním městem, kde se francouzský prozaik v prvních letech jedenadvacátého století objevil. Jeho cílem, jak tvrdí, bylo napsat román vycházející z jednoduché myšlenky, „jak se celé město (nebo alespoň jeho historické centrum) může proměnit v turistický komplex“. Spisovatelově fantazii prý „posloužily jako pozadí především starobylá náměstí českého hlavního města, jeho slavný most, jeho přechod od komunismu ke kapitalismu“.

Benoît Duteurtre: Šťastné město. Přeložila Eva Blinková Pelánová. Atlantis, 204 str.

9. února 2018