Čechoameričan poradcem prezidentů

Zemřel čechoamerický milionář Fred Malek. Radil Reaganovi i dalším prezidentům

Čechoameričan poradcem prezidentů
Zemřel čechoamerický milionář Fred Malek. Radil Reaganovi i dalším prezidentům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vlivný sponzor amerických republikánů a poradce čtyř někdejších prezidentů USA Fred Malek, jehož prarodiče pocházeli z Československa, zemřel v neděli ve věku 82 let. Absolvent Harvardovy univerzity, který se více než čtyři desetiletí podílel na republikánských kampaních, také přispíval k rozvoji česko-amerických vztahů.

Malek se podle listu The Washington Post stal milionářem již před 30. narozeninami. Velkou část peněz, které jako úspěšný byznysmen dlouhá léta vydělával, poté investoval do kampaní Republikánské strany. Radil již prezidentu Richardu Nixonovi, v jehož administrativě začátkem 70. let působil mimo jiné jako personální šéf Bílého domu. Poté jej v týmu měli v 70. až 90. letech i Gerald Ford, Ronald Reagan a George Bush starší. Finančně se podílel i na neúspěšných prezidentských kampaních Johna McCaina a Mitta Romneyho. Na úmrtí upozornil deník Lidové noviny. 

Na Malka zavzpomínal i současný americký velvyslanec v ČR Steve King. „Jakožto Američan s českými kořeny, Fred a jeho láska k České republice a Spojeným státům neznala hranic,“ napsal na svém twitterovém účtu ambasador.

Svých patrně největších manažerských úspěchů dosáhl v 80. letech, kdy vedl mimo jiné hotely Marriott či leteckou společnost Northwest Airlines.  

Rodák z Chicaga, který vyrůstal v tamní české komunitě, byl předsedou krajanského spolku American Friends of the Czech Republic. „Výjimečným způsobem přispěl k upevňování vazeb mezi Českou republikou a Spojenými státy, ke svobodě a demokracii Čechů,“ uvedla organizace na svém webu.

I ve vyšším věku se setkával s vrcholnými politiky. Setkal se například s bývalým českým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Společně s ním Malek pokládal základní kámen pro budování sokolovny v texaském městě West. Ceremonie se zúčastnil ještě tehdejší guvernér Texasu a nynější americký ministr energetiky Rick Perry.

, , tk

27. března 2019