NOVEL ZÁKONA O STŘETU ZÁJMŮV

‚Proč má každý dacan vědět, co vlastním?‘ Majetkový striptýz straší starosty

NOVEL ZÁKONA O STŘETU ZÁJMŮV
‚Proč má každý dacan vědět, co vlastním?‘ Majetkový striptýz straší starosty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci se snaží, aby při podzimních komunálních volbách bylo koho volit. Hrozí nezájem kandidátů zaviněný povinností zveřejňovat veškerý majetek a příjmy na internetu, kde se k nim může dostat úplně každý. Nařizuje to zákon o střetu zájmů, který by ale nyní mohl být novelizovaný. Ve sněmovně do druhé čtení prošel návrh, který by přístup k informacím o majetku omezil.

„Největší vys*rači z dědiny už vědí, co mám. Honí místostarostu, proč to ještě nepodal. Pořád si tu hrajeme na to, že jsem transparentní. Já vyplním a nahlásím, když si koupím auto. Ale proč to má vědět každý dacan,“ postěžoval si na půdě sněmovny starosta z jednoho jihomoravského města. „My po vás nechceme víc, než ať se to utajní. Ať k tomu mají přístup zástupci bezpečnostních sborů. Ale ať se na tom nepase každý. Já nemám problém to vyplňovat, dělám to léta, ale vždy bylo to v šuplíku na úřadě,“ doplnil ho další. 

Kritika zákona o střetu zájmů padla na půdě sněmovny během speciálního semináře, který uspořádala poslankyně Starostů a nezávislých (STAN) Věra Kovářová. Zúčastnila se ho necelá stovka komunálních politiků, na které povinnosti vyplývající ze zákonu o střetu zájmů od září loňského roku dopadly.

Povinnost hlásit svůj majetek a příjmy měli radní už dříve, nicméně od září se k jednotlivých prohlášením může dostat na webu úplně každý. A to vadí nejvíce. „Já mám být před úřadem viset nahý na kříži, přestože nejsem Kristus, zatímco budu bojovat za ochranu údajů všech ostatních,“ zkritizoval zákon další z jihomoravských starostů s narážkou na evropské nařízení o ochraně osobních údajů, které na samosprávy rovněž dolehne. 

Domy a akcie zůstanou veřejné

Do druhého čtení se nyní v dolní komoře dostal návrh na změnu, který má ale plošnou podporu mezi poslanci. Původní návrh předložili poslanci STAN, nad ním se poté sešla pracovní skupina složená ze zástupců téměř všech poslaneckých klubů a našel se kompromis. 

Povinnost vyplňovat majetková přiznání by zůstala. Nicméně některé informace by nově byly neveřejné. Konkrétně by se jednalo o movité věci a o závazky. Politici totiž musí nyní uvádět i informace o úvěrech a hypotékách. Veřejné by zůstaly movité věci, cenné papíry, zaknihované akcie a podíly v korporací. „To jsou informace, které se vesměs už nyní dají najít ve veřejných registrech,“ uvedla Kovářová.  V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Poslanci začali novelizaci urychleně řešit, protože hrozí odchody komunálních politiků. Z průzkumu, které provedlo Sdružení místních samospráv (SMS), vyplývá, že stovky starostů a radních zvažují, že v podzimních komunálních volbách už nebudou znovu kandidovat.

„Toho průzkumu se zúčastnilo 538 starostů a více než 50 procent  z nich uvedlo, že už znovu kandidovat nejspíš nebudou. Nemůže za to tedy pouze zákon o střetu zájmů, ale i další povinnosti, které se na ně valí. Navíc dotázaní starostové uvedli, že vědí o 40 procentech členů svých rad, kteří odmítají znovu kandidovat,“ uvedl předseda SMS europoslanec Stanislav Polčák.

Hromadné rezignace

Svaz měst a obcí (SMO) upozorňuje na to, že kvůli povinnosti zveřejňovat veškerý majetek už rezignovalo několik desítek obecních starostů, místostarostů nebo radních. Starostové spolu s místostarosty rezignovali v obcích Knínice a Horní Rožínka. V Načešicích a Bilkovicích rezignovali starostové. V obcích Líšnice, Kunkovice, Karlova Studánka, Popovice, Dolní Dvůr, Příšov, Sedlice, Morávka a v městském obvodu Ostrava – Lhotka místostarostové.

V dalších asi sedmi městech rezignoval jeden nebo i více členů městské rady. Vyplývá to z průzkumu, který svaz dělal na začátku ledna. Jedná se přitom především o menší města nebo vesnice, ve kterých žijí řádově stovky obyvatel. Další průzkum, který svaz udělal ve stejném období, přitom ukázal, že dalších několik desítek představitelů místních samospráv rezignaci zvažuje.

Proti nyní platnému zákonu o střetu zájmů se u Ústavního soudu ohradila i skupina 42 senátorů, kteří v listopadu loňského roku podali návrh na zrušení části zákona. 

20. března 2018