Elektronická aukce

Zlacené nádobí, obrazy i auta. Stát prodává nepotřebný majetek elektronicky

Elektronická aukce
Zlacené nádobí, obrazy i auta. Stát prodává nepotřebný majetek elektronicky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Lidé mohou letos poprvé nakupovat nepotřebný státní majetek v elektronické aukci. Nejpozději na přelomu roku by měly do nabídky přibýt i pozemky, domy a byty. Nyní stát prodává pouze movité předměty. Auta, obrazy, nábytek i počítače. Na odbyt jde i ten státní majetek, o který ve fyzických aukcích doposud nebyl zájem.

Od února, kdy byl první státní elektronický aukční systém spuštěn, se odehrálo už téměř 600 prodejů. Těch se účastní fyzické i právnické osoby, stačí jim registrovat se. Prostřednictvím systému budou prodávat majetek i další státní úřady.

Za čtyři tisíce stát prodal například sadu zlaceného nádobí či vyšívací stroj za deset tisíc. O některé předměty v aukci mělo zájem více nakupujících, jiné byly prodány bez příhozů prvnímu zájemci. Například dva svazky Ottova slovníku naučného z roku 1905 byly vydraženy až po 41 příhozech po padesáti korunách. Z nejnižšího podání dva tisíce korun se konečná cena vyšplhala na dvojnásobek. 

Aukce realizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), jenž spadá pod resort financí. Prodej v elektronických aukcích chválí. „Daří se nám přes elektronickou aukci prodávat i předměty, o které nebyl i v několika kolech fyzické aukce zájem,“ uvedl pro deník Echo24 za ÚZSVM Radek Ležatka.

Plánuje se rozšíření i na prodej nemovitého majetku

Do 11. května se uskutečnilo 444 elektronických aukcí a vydraženy byly věci zhruba za 600 tisíc korun. Od té doby se konalo dalších zhruba 150 aukcí. Prodej plánuje ÚZSVM rozšířit i o nemovitý majetek, tedy o pozemky, byty či domy. Aukční systém by mohly také využívat jiné státní úřady. „Plánujeme rozšíření i na prodej nemovitého majetku a zároveň prostřednictvím našeho systému budou moci prodávat nepotřebný majetek i ostatní organizační složky státu. Rádi bychom obojí spustili nejdéle na přelomu roku,“ řekl Radek Ležatka.

Aukce v systému se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je v něm zaregistrována. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. O každém učiněném příhozu v aukci, do níž je zájemce přihlášen, bude informován e-mailem. O ukončení aukce a jejím výsledku jsou všichni účastníci aukce rovněž informováni e-mailem.

ÚZSVM letos do konce dubna zvýšil příjmy meziročně o 17 procent na 525,7 milionu korun. Nejvíce získal z prodeje majetku, především pozemků, a to 329,7 milionu korun. Úřad vedle správy majetku zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců nebo z trestné činnosti.

31. května 2018