Problémy von der Leyenové: „Opravdový skandál“ kvůli vymazaným datům z jejího telefonu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Opravdový skandál." Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je opět spojována s kauzou pochybných zakázek na německém ministerstvu obrany, které donedávna vedla. Může za to zjištění, že poté, co resort opustila, byla z jejího telefonu vymazána kompletně všechna data. Zmizel tak důkazní materiál. O případu píše bruselský server politico.eu.
Členové výboru německého parlamentu, který kauzu vyšetřuje, se po tomto zjištění rozhořčili. Chtěli totiž telefon exministryně von der Leyenové prozkoumat jako součást důkazních materiálů, které by dokazovaly, že se některé lukrativní kontrakty ministerstva obrany dostaly do rukou vnějších subjektů bez řádného prozkoumání a soutěže. Předmětem vyšetřování komise je i to, zda za celou kauzou nestojí síť osobních neformálních kontaktů mezi jednotlivci.
Zástupce ministerstva členům výboru ve čtvrtek oznámil, že data byla z telefonu smazána v srpnu, tedy ve stejný měsíc, kdy von der Leyenová resort opustila. Podle člena vyšetřovacího výboru spolkového sněmu Alexandera Müllera bylo důvodné podezření, že by v jejím telefonu mohla být klíčová data, který by posloužila jako důkazní materiál. Šlo především o to, aby si vyšetřovatelé mohli ujasnit, jakou roli v kauze nynější šéfka EK hrála. Výbor o vydání telefonu k prozkoumání žádal od února.
„Nikde jsme nemohli najít oficiální dokumenty, které by objasňovaly, proč ministerstvo najalo externí konzultanty, takže nám je jasné, že velká část, ne-li většina, konverzace se musela odehrávat skrze sms zprávy,“ vysvětlil Müller. „Od února jsme opakovaně žádali o expertizu toho telefonu jako součást vyšetřování a oni (zaměstnanci ministerstva) nám opakovaně tvrdili, že se snaží ho najít, ale neúspěšně,“ dodal.
Tiskový mluvčí ministerstva obrany podle serveru Politico uvedl, že von der Leyenová používala dva telefony, z nichž jeden používala do ledna letošního roku. Od února pak používala jiný kvůli velkému úniku dat následkem hackerského útoku, jejichž součástí bylo i její telefonní číslo.
Pro vyšetřovatele je tak důležitější zařízení, které von der Leyenová používala do ledna, protože by měl obsahovat relevantní data ke studovanému případu. Ministerstvo ovšem vymazání dat hájí tím, že všechno bylo v souladu s vnitřními předpisy instituce. Druhý telefon je prý stále uložen na ministerstvu.
Mluvčí resortu pro podle Politico neokomentoval, proč nebyly telefony už dříve vydány vyšetřovatelům k prozkoumání. Uvedl ale, že se ministerstvo dlouhodobě snaží s výborem spolupracovat a vyhledávat všechny dokumenty potřebné k objasnění případu.
Tiskový mluvčí von der Leyenové řekl, že současná šéfka Evropské komise měla oba telefony u sebe do chvíle, než ministerstvo opustila. Poté je měla předat příslušným lidem v rámci instituce tak, jak je zvykem. Neokomentoval však, zda si von der Leyenová myslí, že by telefony mohly obsahovat klíčová data pro vyšetřování.
Poslanec za stranu Zelených a člen vyšetřovací komise Tobias Lindner si myslí, že vymazání dat je „opravdový skandál“. Zvláště pak poté, samotné ministerstvo vyhlásilo zákaz ničení a mazání jakéhokoliv materiálu, který by mohl být ku pomoci při vyšetřování této kauzy, tvrdí Lindner.
„Musíme nyní počítat s tím, že úředníci mohli zničit důkazy. Podobné chování může pochopitelně mít trestněprávní důsledky,“ řekl Lindner. Podle něj by měla zakročit současná šéfka resortu Annegret Kramp-Karrenbauerová. „Měla by dojít ke skutečně jednoznačným závěrům, kdo nese vinu za tento naprosto neuvěřitelný a nepochopitelný proces, který vedl ke zničení důkazů,“ dodal.