Hákový kříž zlomil Tožičkovi vaz. Pirátský nominant na senátora se vzdal kandidatury
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pirátský kandidát na senátora Tomáš Tožička se vzdal kandidatury v doplňovacích volbách na Teplicku. Učinil tak poté, co ho k tomu vyzvalo vedení strany. Poslední kapkou pro Piráty bylo, když vyšel najevo více než deset let starý post na sociálních sítích, ve kterém Tožička sdílel vlajku Izraele s hákovým křížem. „Zvolená forma vyjádření na sociálních sítích k operaci Lité olovo z roku 2009, jakkoliv odmítáme, že by byla projevem antisemitismu, není pro Piráty přijatelná,“ uvedli Piráti v prohlášení.
Piráti zároveň uvedli, že nesouhlasí s kritikou ze strany uživatelů sociálních sítí, kteří Tožičkovi jeho status vyčítali.„To neospravedlňuje následné urážlivé reakce proti panu Tožičkovi nejen na sociálních sítích, které překračovaly hranice slušného chování. Zdůrazňujeme, že kandidát svou celoživotní prací nejen v oblasti sociální a rozvojové pomoci dokládá své hluboké humanistické cítění a je za ním celá řada úspěšných projektů,“ uvedla strana v prohlášení.
Tožička byl navržen ústeckou krajskou organizací strany. Proti rozhodnutí se však zvedla kritika ze strany některých členů Pirátské strany a strana proto uspořádala hlasování na svém celostátním fóru. Pro stažení kandidatury se nakonec vyslovilo pouze 232 hlasujících proti 249 členům, kteří Tožičku podpořili.
Pirátského nominanta otevřeně kritizoval vedoucí administrativního odboru strany Petr Vileta, podle kterého jsou Tožičkova vyjádření ultralevicová. Kandidát na senátora mimo jiné uváděl, že kapitalismus je zločin proti lidskosti a že centristé v médiích jsou ohrožením demokracie. Podle Vilety takové výroky poškozují Piráty jako celek a mohou být urážlivé vůči části voličů strany. Tožička na pirátském celostátním fóru označil kritiku za skandalizační kampaň motivovanou snahou kompromitovat Piráty a vykreslit je jako komunisty.
Vedení strany začalo jeho kandidaturu řešit až poté, co vyšel najevo 11 let starý příspěvek na sociálních sítích. Na ten poukázal i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Tožička totiž sdílel vlajku Izraele, do které byl vložen hákový kříž. „Do senátních voleb vysílá Pirátská strana individuum, které neváhá namalovat hákový kříž do Davidovy hvězdy. Pokládám takové projevy za vrchol hnusu a zásadně proti nim protestuji. Teď to není útok na politickou konkurenci. Za tohle bych rozbil hubu i vlastnímu bráchovi,“ napsal Kalousek na Twitter.
Tožička ale našel zastání u předsedy Pirátů Ivana Bartoše. „Tomáš Tožička je humanista, člověk vysokých morálních kvalit, za kterým je reálná práce v řadě oblastí a konkrétních projektů v pomoci lidem v nouzi, a to jak v České republice, tak například na projektech v Africe, sdělil již dříve deníku Echo24. „Odmítám nálepkování a cílenou bulvarizaci Tomáše Tožičky na základě z kontextu vytržených informací či tweetů, ve kterých pro limit 240 znaků člověk musí odpověď na komplexní otázky redukovat do několika vět, kterou jsem již při jeho žádosti o nominaci zaznamenal,“ uvedl Bartoš s tím, že pirátský kandidát je schopen si svou práci a své názory obhájit.
V neděli po Kalouskově kritice však Bartoš couvl a uvedl, že se kvůli kritice sejde předsednictvo strany. „Izrael je náš důležitý partner a přítel České republiky. 11 let starý screenshot, na kterém Tomáš Tožička dle mých informací reaguje na článek Marka Švehly ke konfliktu v Gaze, má formu, kterou považuji za značně nevhodnou a problematickou a budu s ním věc řešit,“ napsal Bartoš na twitteru.
Přibližně za další hodinu Bartoš ještě svůj postoj více přehodnotil. „Po dohodě a po komunikaci s kandidátem, zástupci kraje a republikovým předsednictvem budeme v pondělí na jednání RP projednávat stažení kandidátky Tomáše Tožičky v senátním obvodě 32,“ sdělil šéf Pirátů.
Po Bartošově příspěvcích zareagoval na celou kauzu sám Tožička na Twitteru. „Politici a kmotři mají strach, že budu rozkrývat tunely, jako jsem to dělal vždycky. Zvlášť teď, když na sever tečou miliardové zakázky na „revitalizaci“. A tak na mě vytáhli 11 let starý status z dob války v Gaze, kde Izraelský stát zavraždil stovky dětí,“ prohlásil.
Tožička obdržel nominaci pro mimořádné doplňující volby na Teplicku, kde byl Kubera senátorem, od Pirátů z Ústeckého kraje. Druhého kandidáta, ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana porazil v prvním kole internetového stranického hlasování, druhé se nekonalo. Na Pirátském fóru, kde volba proběhla, odpovídal na otázky členů strany a musel čelit i dotazům ohledně svých kontroverzních výroků. Pro stažení kandidatury se později v internetovém fóru vyslovilo 232 hlasujících, pro ponechání Tožičky v souboji o senátní křeslo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) 249 hlasujících. Celkem se do referenda zapojilo 494 hlasujících.