Parler žaluje Amazon: Uplatňuje dvojí metr, má strach z našeho úspěchu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poté, co největší technologičtí giganti zablokovali přístup na sociální síť Parler, která následně byla zcela vymazána z internetového prostředí, uvedl její šéf John Matze, že se od ní odvrátili naráz i všichni její dodavatelé. Mimo jiné šlo o právní kancelář, která síť zastupovala. Parler se proto rozhodl sám zažalovat společnost Amazon a žádá obnovení platformy. Amazon podle něj porušuje antimonopolní zákon, když upřednostňuje mainstreamový Twitter. Matze také hovoří o „nespravedlivé cenzuře“ a dvojím metru uplatňovaným právě pro Parler a Twitter.
Parler zažaloval společnost Amazon Web Services (AWS) a podal návrh na dočasný soudní příkaz, který by AWS zabránil ukončit provozování sítě. Podle Matze totiž dochází k očividné cenzuře v době, kdy poptávka po službách Parleru dosahovala maximálních hodnot kvůli masovému přílivu podporovatelů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tomu přes víkend velké sociální sítě v čele s Twitterem a Facebookem zablokovaly účty.
„AWS poskytuje online hostingové služby i Twitteru, přímému konkurentovi Parleru. Stížnost ukazuje, že AWS ukončila provoz sítě kvůli šíření obsahu zcela srovnatelnému s obsahem na Twitteru. Zablokováním Parleru je tak potlačována menší, ale prudce rostoucí společnost kvůli přímému prospěchu většího a významnějšího zákazníka AWS,“ uvádí se v žalobě, kterou citoval například server The Hill.
Problém se sociální síti Parler nastal ve chvíli, kdy zaznamenala raketový růst popularity mezi podporovateli Donalda Trumpa a stala se nejstahovanější aplikací ve Spojených státech. Nejdříve byla aplikace smazána ze služby Google Play, kterou využívají majitelé telefonů se systémem Android. O den později ke stejnému kroku přistoupila společnost Apple, která ji stáhla z App Store. Z internetu ji pak kompletně vymazal Amazon, na jehož serverech služba běžela.
Parler očekával, že oznámení Twitteru trvale zakázat Trumpovi přístup na svou platformu podpoří stahování jeho aplikace, a předpokládal velký příliv konzervativních mediálních osobností. Spekulovalo se o tom, že na Parler se přesune i sám Trump. Vzhledem k tomu, že na Twitteru měl obrovské množství sledujících, znamenalo by to pro Parler velký úspěch. Twitter by naopak mohl utrpět.
Podle Parleru proto Amazon učinil „smrtelnou ránu“ a platformu zablokoval. Síť to nemohla vyřešit tím, že by si našla jiného poskytovatele. Kód pro její aplikace i web totiž byl napsán speciálně pro Amazon, aby mohla přejít k jinému poskytovateli, musela by kód složitě přepsat. Mezitím, co by byla síť offline, bylo by to pro ni „finančně devastující“, uvedl Matze. Pode něj navíc Parler nebyl schopen najít jiného hostitele, protože je nyní všemi považován za „vyvrhele“.
O tom, že k deplatformaci Parleru neexistuje žádné přesné vysvětlení a předvedení ohrožujícího a nebezpečného obsahu, zmiňuje také technologický server The Verge. Uživatelé podle něj mají právo požadovat jasnější vysvětlení toho, proč již nemohou využívat svoje účty. „Prožíváme éru institucionálního selhání. Bylo mnoho šancí vyhnout se tomu, co se stalo minulý týden, a mnoho selhání. Všichni bychom měli doufat v budoucnost, ve které tento druh hromadné deplatformace není nutný, a usilovat o ni,“ uvádí server.
Parler je mimo provoz od pondělních 9.00 středoevropského času. Amazon o víkendu v dopisu šéfům platformy oznámil, že ke kroku přistoupí kvůli tomu, že se na síti šíří „násilný obsah“.