Fiala u „českého“ terminálu na LNG: „Je to krok k k energetické nezávislosti.“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První loď se zkapalněným zemním plynem (LNG) dorazí do terminálu v Nizozemsku ze Spojených států, řekl ve čtvrtek při slavnostním zahájení provozu terminálu v přístavu Eemshaven český premiér Petr Fiala. Česká republika si prostřednictvím ČEZ pronajala zhruba třetinu kapacity, pokryje tak až třetinu roční spotřeby plynu České republiky.
Terminál na LNG patří společnosti Gasunie, která je mimo jiné provozovatelem nizozemské plynárenské soustavy. Její šéf Han Fennema ve čtvrtek ve svém vystoupení připomněl, že vybudovat terminál trvalo půl roku, jednat se o něm začalo v březnu. Rychlost, s jakou terminál vznikl, označil za výjimečnou.
„Česká republika je na ruském plynu téměř zcela závislá. To je obrovské selhání, ze kterého se musíme poučit,“ uvedl Fiala. Česko podle něj vyjednává o účasti také v dalších terminálech, například v Německu nebo Polsku. Jedná se nově vznikající terminály, nebo o rozšiřování těch současných.
„Otevření tohoto LNG terminálu je pro Českou republiku historickým okamžikem. Posouvá nás to na dlouhou cestu k energetické nezávislosti na Rusku,“ dodal Fiala.
Otevření terminálu na zemní plyn v Nizozemsku. Terminál pokryje třetinu roční spotřeby České republiky. 👍🏻 pic.twitter.com/y4pmHGfk9i
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 8, 2022
První loď s LNG pro Českou republiku dorazí do Nizozemska 19. září. Do konce roku tam připluje celkem osm lodí s plynem, uvedl šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Každé z osmi plavidel, která v terminálu zakotví do konce letošního roku, má podle něj přivézt 100 milionů metrů krychlových plynu. ČR má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů.
Beneš doplnil, že ČEZ má kromě první lodi smluvně zajištěno už také druhé plavidlo, které dodá společnost Shell. Každou dodávku plynu kupuje ČEZ za spotové, tedy okamžité tržní ceny, za každou dodávku tak zaplatí jinou sumu. Samotný pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, přesná cena je neveřejná.
Tanker s plynem dorazil k terminálu v nizozemském přístavu už dnes přes den. Podle zástupců ČEZ ale přivezl pouze technickou zásobu plynu, která má zajistit plnou funkčnost terminálu. Nešlo tak o první dodávku plynu pro koncové zákazníky, s ní další loď z USA teprve připluje.
Plovoucí terminál představují dvě spojené lodě, jeho součástí je například jednotka zpětného zplynování. Vedle ČEZ jej budou využívat také nizozemská firma Shell a Engie z Francie.
čtk,