Co přiváží Vystrčilova mise z Tchaj-wanu: Přímou linku do Prahy, nový byznys i luskouny místo pandy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) hodnotí svou misi na Tchaj-wanu za úspěšnou jak z hospodářského, tak z politického hlediska. Mise zajistila například budoucí zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí. Vystrčil se z Tchaj-wanu do Prahy vrátil v sobotu dopoledne. Ke kbelskému letišti ho přišla přivítat a poděkovat mu více než stovka lidí.
„Děkuji všem, kteří nám drželi palce,“ řekl Vystrčil na tiskové konferenci po příletu. Uvedl, že cesta na Tchaj-wan uspěla ve všech stanovených bodech, tedy z hlediska navázání kontaktů, „narovnání zad“ i spolupráce mezi demokratickými zeměmi. Poděkoval také médiím za informování o výpravě české delegace. V Tchaj-wanu obdržel medaili za parlamentní demokracii.
Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Místopředseda Senátu Jiří Růžička zmínil jako pozitivní dopad cesty příslib rozvoje spolupráce v oblasti vědy nebo možnost navýšení počtu stipendií pro české a tchajwanské studenty. Chystají se zároveň stáže pro středoškolské učitele.
Mise měla úspěch i z hlediska ekonomické spolupráce a investic. „Páska je nachystána, musíme pracovat na tom, aby byla přestřižena,“ řekl senátor a ekonom Tomáš Goláň. Podle senátora Pavla Fischera může Česko očekávat spolupráci v rozvoji technologií a inovací. „Slyšeli jsme obrovský zájem na posilování kontaktu mezi lidmi, studenty, politiky, neziskovými organizacemi a samosprávou,“ řekl.
Předseda česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš uvedl, že se Česku otevřely dveře do nejvyšších pater a že je z výsledků cesty nadšený. Uvedl, že čeští podnikatelé absolvovali kolem 280 schůzek s obchodními protějšky a vyměnili si přes 1000 vizitek.
Senátor Pavel Štohl zmínil možnou budoucí spolupráci mezi Tchaj-wanem a Českem v oblasti distanční výuky, která hrozí s nástupem druhé vlny nákazy koronaviru. Stejně tak má Česko s Tchaj-wanem spolupracovat v boji s nákazou koronaviru.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib zase potvrdil, že vznikne linka mezi Tchaj-pejí a Prahou. Také uvedl, že pražská zoo obdrží z Tchaj-wanu dvojici luskounů. Předešlé vedení Prahy v čele s ANO dohadovalo naproti tomu zapůjčení pandy velké pro pražskou zoo, z čehož posléze sešlo. Příští rok by dále měla na Tchaj-wanu vystoupit pražská filharmonie a na ostrov má zavítat výstava Alfonse Muchy a dalších českých umělců. Tchaj-pej podle něj Praze věnovala přes 100 tisíc roušek.
Vítání v Praze
Předsedu Senátu přišla ke kbelskému letišti přivítat a poděkovat mu více než stovka lidí. Mnozí měli transparenty s nápisy „Děkujeme“ a „My jsme Tchajwanci“. Někteří drželi vlajky ČR a EU. Vystrčil jim řekl, že jel na Tchaj-wan kvůli tomu, aby si Češi narovnali záda a aby bylo vidět, že jim nejde jen o žaludky.
Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.
Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.